botoks
Photo by kalhh/ Pixabay

Kobieta w każdym wieku chce wyglądać młodo i atrakcyjnie. W pewnym okresie swego życia piękne panie dostrzegają na twarzy zmarszczki mimiczne, które na pewno nie dodają uroku. Można się pogodzić z upływającym czasem. Jeżeli jednak odczuwasz lęk przed starzeniem się, możesz sięgnąć po zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Sprawdź, czym jest botoks i jak bezpiecznie wykonać zabieg, by Twoja twarz nie zmieniła się w nieruchomą maskę.

Botoks – czym jest i jak działa?

Botoks to nazwa handlowa oczyszczonej postaci toksyny botulinowej, produkowanej przez bakterie Clostridium Botulinum. Bakterie Clostridium botulinum, zwane laseczką jadu kiełbasianego, w środowisku naturalnym występują w glebie, przewodzie pokarmowym zwierząt, osadach dennych i wodach przybrzeżnych.

Toksyna botulinowa to neuromodulator, który powoduje zahamowanie uwalniania neuroprzekaźnika acetylocholiny. Powoduje czasowy paraliż mięśni, rozluźnia je oraz skórę znajdującą się nad nimi. Zastrzyki botoksu poprzez porażenie mięśni wygładzają zmarszczki poprzeczne i pionowe na czole, bruzdy w okolicach warg, kurze łapki. Efekt ten trwa czasami kilka miesięcy.

Jad kiełbasiany (toksyna botulinowa) to niebezpieczna i silna trucizna. Jednak w niewielkich dawkach jest niegroźna. Jest wykorzystywany nie tylko w zabiegach medycyny estetycznej. Czasami jest stosowana w leczeniu niektórych chorób.

botox
Photo by valuavitaly. freepik

Czy botoks jest bezpieczny?

Lekarze przekonują, że wstrzykiwanie botoksu jest względnie bezpiecznym zabiegiem w porównaniu z innymi inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi. Jak wykazały najnowsze badania, u 1% pacjentek występują powikłania po zabiegu.

Pamiętaj o tym, że zabieg powinna wykonywać osoba uprawniona do wykonywania zawodu lekarza, czyli dermatolog, lekarz medycyny estetycznej lub chirurg plastyczny. Lekarz medycyny estetycznej musi mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami.

Jeśli specjalista poda zbyt dużą dawkę botoksu, może dojść do uszkodzenia mięśni twarzy oraz problemów z mimiką („efekt maski”). Na skutek poważnego osłabienia mięśni może też dojść do osunięcia się brwi i powiek.

Gdzie zrobić zabieg botoksu?

Zanim zdecydujesz się na zabieg u wybranego specjalisty, zapoznaj się z opiniami innych użytkowników na jego temat oraz kliniki\gabinetu medycyny estetycznej, w którym poddasz się wstrzykiwaniu botoksu. Możesz też poszukać zdjęć przed i po zabiegu

Podczas konsultacji lekarz ustala, czego pacjent oczekuje i razem z nim ustala plan terapeutyczny. Przeprowadza wywiad i zleca badania. Lekarz powinien zrobić zdjęcia, przyjrzeć się mimice, zaznaczyć miejsca wstrzyknięcia markerem. Dobry specjalista traktuje każdego pacjenta indywidualnie i pamięta, że każda twarz jest inna.

Po dokładnym zbadaniu skóry, lekarz ustala miejsca wstrzyknięcia i ilość preparatu, którą należy podać. Przed wykonaniem zabiegu lekarz musi też poinformować pacjenta o zagrożeniach i możliwych powikłaniach.

medycynaestetyczna
Photo by wavebreakmedia_micro/ freepik

W jakim wieku zacząć robić botoks?

W przypadku zastrzyków z botoksu nie ma dolnej ani górnej granicy wieku. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej warto zaczynać wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne.

Są specjaliści, którzy twierdzą, że wstrzykiwanie botoksu przeznaczone jest dla młodszych osób, ponieważ uchroni je przed pogłębianie się zmarszczek. Chociaż niektórzy lekarze przekonują, że osoby przed 30. rokiem życia powinny raczej się skupić na zdrowym stylu życia, diecie i sporcie, które pomogą zachować młodzieńczy blask skóry.

Botoks na inne dolegliwości

Toksyna botulinowa służy nie tylko do poprawiania urody. Zabieg z zastosowaniem botoksu poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych pomaga w leczeniu migreny, nadmiernej potliwości, bólu miednicy, depresji, zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB). Stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości neurologicznych – dystonia mięśniowa, redukcja mięśni u pacjentów po udarze, porażenie mózgowe u dzieci.

botoks
Photo by freepik/ freepik

Skutki uboczne stosowania botoksu

Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy:

  • bóle głowy
  • bóle szyi
  • podwójne widzenie
  • nudności
  • reakcja alergiczna, trudności z oddychaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here