oliwa z oliwek
Photo by stevepb/ Pixabay

Tłuszcze w diecie są różnie oceniane, jedni je pochwalają a inni wręcz odwrotnie, uważają za zbędne. Mimo tych różnic oliwa z oliwek, która zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, bezsprzecznie jest źródłem zdrowia. Oprócz kwasów bogata jest także w witaminy: A, E oraz K. Są one bardzo korzystne dla naszego organizmu, dlatego oliwa powinna być częstym gościem nie tylko na naszych stołach, ponieważ nadaje się także do codziennej pielęgnacji skóry oraz włosów. Dziś jednak skupię się przede wszystkim na zdrowotnych zaletach tego oleju. Są one nieocenione, a jednak duża część społeczeństwa nie jest ich świadoma.

Oliwa z oliwek to bogactwo przeciwutleniaczy

Oliwa z oliwek najwięcej cennych właściwości ma, gdy jest z pierwszego tłoczenia. Jest nie tylko pożywana, ale posiada również właściwości zdrowotne. Po pierwsze a działanie przeciwutleniające. Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to grupa związków, które w organizmie nastawione są na walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi. Dzięki temu procesowi nasz organizm jest mniej narażony na ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Zwalczają one również stany zapalne w organizmie i pomagają dbać o prawidłowy cholesterol, co sprzyja prawidłowej pracy serca. Stosowanie oliwy jest więc bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Oliwa z oliwek, a masa ciała

Mitem jest fakt, że oliwa wpływa na zwiększenie masy ciała. Owszem, zawiera ona w sobie tłuszcze, ale są to tłuszcze nienasycone, które organizm jest w stanie bardzo szybko spalić. Dowodem na to może być dieta śródziemnomorska, która zawiera w sobie oliwę z oliwek, ale równocześnie nie wpływa na drastyczny wzrost kilogramów. Również liczne badania dowodzą o braku wpływu oliwy z oliwek na przyrost masy ciała, a nawet jej dobroczynnym działaniu w jej redukcji. Przyspiesza ona przemianę metaboliczną, a kwasy tłuszczowe, które zawiera, nie odkładają się w komórkach. Jest więc ona doskonałym zamiennikiem dla innych tłuszczów, które potęgują wzrost masy ciała.

oliwa
Photo by HoemMaker/ Pixabay

Właściwości antybakteryjne

Nie dość, że oliwa jest smacznym dodatkiem do obiadu, to zawiera również składniki, które mogą hamować, a nawet zabijać szkodliwe bakterie. Badania dowodzą, że zwalcza ona część szczepów popularnej bakterii Helicobacter pylori, na które nie działają antybiotyki. Bakteria ta jest bardzo trudna do wyleczenia, zagnieżdża się w żołądku i może być powodem wrzodów żołądka, a nawet raka. Aby wyeliminować ryzyko zakażenia bakterią żołądkową, należy przyjmować minimum 30 gramów oliwy przez okres dwóch tygodni. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać oliwę oznaczoną symbolem „ekstra virgin”, ponieważ tylko ona zawiera wszystkie przeciwutleniacze i związki bioaktywne. Na rynku jest dostępnych wiele marek, ale nie wszystkie są one tak dobrej jakości, dlatego warto szukać oryginalnych oznaczeń i tylko taką oliwę kupować.

Zdrowe tłuszcze jednonienasycone

Oliwa z oliwek jest bogata w zdrowe tłuszcze jednonienasycone. Wspominałam już wcześniej, że sprzyja to utracie wagi, a nie jak sądzi wiele osób, jej przyrostowi. Dzieje się tak dlatego, że oliwa to naturalny olej uzyskiwany z oliwek, czyli owoców drzewa oliwnego. Jest to stuprocentowy tłuszcz roślinny. Zawiera także 11% tłuszczu wielonienasyconego, takiego jak kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które wpływają dobrze między innymi na odporność oraz układ nerwowy. Jednak głównym kwasem tłuszczowym w oliwie z oliwek jest tłuszcz jednonienasycony zwany kwasem oleinowym, który stanowi 73% całkowitej zawartości oleju. Zmniejsza on stany zapalne, a także może mieć korzystny wpływ na geny związane z rakiem. Tłuszcze jednonienasycone są również odporne na wysokie temperatury, co sprawia, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest najzdrowszym tłuszczem w procesie gotowania.

oliwa gotowanie
Photo by RitaE/ Pixabay

Oliwa a choroby serca

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Przeprowadzono jednak badania, które wykazały, że choroby serca występują rzadziej w krajach śródziemnomorskich. A jak już wiadomo z wcześniejszej części tekstu, oliwa jest jednym z głównych składników diety śródziemnomorskiej. Badania potwierdziły, że dieta ta zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Przede wszystkim oliwa ta obniża stan zapalny, chroni cząsteczki „złego” cholesterol LDL przed utlenianiem, poprawia wyściółkę naczyń krwionośnych, a także może zapobiegać nadmiernemu krzepnięciu krwi. Wykazano również, że obniża ciśnienie krwi, które jest jednym z najmocniejszych czynników ryzyka chorób serca i przedwczesnej śmierci. Oliwa z oliwek ma bardzo dobroczynne działanie dla naszych serc. Jeśli więc cierpisz na chorobę serca lub jest ona genetyczna w twojej rodzinie, warto zainteresować się dietą śródziemnomorską albo po prostu wprowadzić oliwę z oliwek do swojej codziennej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here