łuież włosy

Łupież jest problemem tysięcy Polaków, zarówno płci damskiej, jak i męskiej. Dotyka ponad połowę dorosłego społeczeństwa, ale zdarza się również u dzieci. Jego objawy są nie tylko mało komfortowe, ale również bardzo nieestetyczne. Widać go gołym okiem i bardzo szybko może się przenosić na ubrania, na co wielu z nas nie może sobie pozwolić. Najbardziej widoczny jest na ciemnej odzieży oraz ciemnych kolorach włosów. Jest to zdecydowanie jeden z najmniej estetycznych widoków, który może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Wystąpienia publiczne lub spotkania biznesowe, które z reguły powinny przebiegać w profesjonalnej atmosferze, przez widoczne ślady łupieżu, mogą stać się wręcz niemożliwe. Osoba dotknięta tą przypadłością może czuć się tak źle, że obniży to jej poczucie wartości. Postrzeganie nas przez resztę społeczeństwa jest istotnym czynnikiem naszego samopoczucia. Nawet jeśli inni rozumieją stan chorobowy, osoba dotknięta nią często nie potrafi spojrzeć na siebie tak przychylnym okiem. Łupież więc nie jest tylko błahostką, jakby mogło się wielu wydawać.

Łupież – jakie są przyczyny?

Dokładne ustalenie przyczyny wystąpienia łupieżu może okazać się problematyczne, jednak jest kilka głównych powodów, przez które tę dolegliwość można złapać. Jedną z głównych przyczyn może być łojotokowe zapalenie skóry, czyli skóra tłusta i podrażniona. Ma ona tendencję co powstawania łupieżu, ponieważ skóra taka wytwarza dobre warunki dla jego tworzenia się. Także niedokładne mycie skóry głowy szamponem powoduje nagromadzanie się komórek skórnych, które nie zostały domyte. W efekcie skóra głowy się łuszczy i swędzi, co jest bardzo nieprzyjemnym i niekomfortowym objawem. Produkty, których używamy do myci skóry głowy, mogą powodować także wypryski kontaktowe. Dzieje się to wtedy, gdy skóra ma kontakt ze składnikiem drażniącym, znajdującym się w kosmetyku. Objawami tego stanu jest swędzenie skóry głowy oraz zaczerwienienie. Ta przypadłość jest około 10% wszystkich chorób, które stwierdza się w przychodniach dermatologicznych.

mycie głowy
Photo by SpocialButterflyMMG/ pixabay

Łupież – wstydliwe objawy

Łupież jest chorobą skóry głowy, który objawia się swędzeniem oraz tworzeniem białych płatków, które zazwyczaj są bardzo widoczne. Jest to złuszczona skóra głowy. Proces ten zazwyczaj odbywa się naturalnie i w większości nie jest widoczny. Jeśli jednak zaczyna być, oznacza to problem z łupieżem. Płatki łupieżowe zdarzają się większe oraz mniej widoczne, jednak ich cechą charakterystyczną jest uporczywe utrzymywanie się na włosach. Łupieżowi towarzyszy często łojotok, czyli uporczywe łuszczenie się skóry na głowie. Ten stan chorobowy często wytwarza się u nastolatków w młodzieńczym wieku. Choć łupież charakteryzuje się wieloma nieprzyjemnymi objawami, jest to stan chorobowy, którym nie da się zarazić. Tylko nasze własne predyspozycje mogą spowodować jego powstanie na skórze głowy.

Jak dbać o problematyczną skórę?

Punktem wyjścia dla zlikwidowania łupieżu będzie właściwe zadbanie o skórę głowy. Niewiele z nas wie, że także należy ją nawilżać oraz stosować podobne zabiegi, jak dla skóry twarzy czy reszty ciała. Łupież najczęściej wytwarza się na skórze przesuszonej, dlatego odpowiednie nawilżenie będzie priorytetem. Najlepiej sprawdzą się tutaj dermokosmetyki, ponieważ często preparaty z drogerii mogą powodować dodatkowe wysuszenie i podrażnienie. Ważne jest więc dobranie odpowiedniego preparatu. Oprócz właściwego szamponu należy również przynajmniej raz w tygodniu złuszczać skórę głowy peelingiem oraz stosować dodatkowe nawilżenie np. w postaci oleju do skóry głowy. Te zabiegi spowodują, że skóra będzie nawilżona, i przestanie bronić się przed wysuszeniem, produkując dodatkowy łój, który sprzyja tworzeniu się łupieżu. Można również wcierać we włosy olejki eteryczne.

kosmetyki
Photo by AdoreBeautyNZ/ pixabay

Co robić i czego nie robić?

Według statystyk to mężczyźni są częściej dotknięci tą nieciekawą przypadłością niż kobiety. Łupież jest także chorobą przewlekłą, którą często udaje nam się tylko podleczyć, ale za jakiś czas wraca ponownie. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak często jest to niewłaściwa pielęgnacja. Na pewno skórę głowy należy myć często, żeby zatrzymać wytwarzanie się łoju, który sprzyja łupieżowi. Podczas takiego mycia warto jednak nie drapać zbyt mocno skóry, ponieważ może to spowodować podrażnienia, które prowadzą do błędnego koła powstawania coraz większego łupieżu. Warto także przyjrzeć się swoim kosmetykom do włosów, ponieważ one mogą powodować podrażnienia a w efekcie łupież. Dlatego rozstajemy się z tymi, które nam nie służą i wybieramy te, które są korzystne dla wrażliwej skóry głowy, bo ta jest najbardziej podatna na tworzenie się łupieżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here