nietolerancja glutenu
Photo by BRRT/ Pixabay

Gluten to ostatnio modny temat, a nietolerancja glutenu to dość powszechny problem. Objawia się nietolerancją białka znajdującego się w zbożach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Celiakia jest najcięższą postacią nietolerancji glutenu. Jest to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, na którą cierpi około 1% populacji. Celiakia może prowadzić do uszkodzenia i zaniku kosmków jelitowych. Około 13% chorych cierpi na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Obie choroby mają jednakowe objawy, które dotyczą nie tylko układu pokarmowego. Poznaj 14 objawów nietolerancji glutenu.

Wzdęcia

Wzdęcia to dolegliwość wywołana nadmiarem gazów w jelitach, które wypełniają nasz brzuch. Istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą powodować wzdęcia. Jednym z nich jest nietolerancja glutenu. Badanie wykazało, że 87% pacjentów, cierpiących na nieceliakalną nadwrażliwość glutenu borykają się ze wzdęciami.

Biegunka, zaparcia, cuchnące stolce

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z zaparciami czy biegunkami. Jeżeli jednak tego typu dolegliwości dokuczają ci bez przerwy, mogą być jednym z objawów nietolerancji glutenu.

Spożywanie pokarmu zawierającego gluten przez osoby chore na celiakię prowadzi do zmniejszenia powierzchni wchłaniania składników odżywczych, co powoduje biegunki i zaparcia. Jednym z typowych objawów celiakii są luźne, cuchnące stolce.

Nietolerancja glutenu, a bóle brzucha

Bóle brzucha mogą być objawem różnych chorób. Są też jednym z najczęstszych sygnałów, że cierpisz na nietolerancję glutenu. Ponad 83% chorych boryka się z bólem brzucha i uczuciem dyskomfortu w jamie brzusznej po spożyciu glutenu.

ból brzucha
Photo by derneuemann/ Pixabay

Bóle głowy

Szacuje się, że migrena dotyka około 10-12% populacji. Jak wynika z badań, osoby z nadwrażliwością na gluten częściej borykają się z migreną niż osoby zdrowe.

Zmęczenie

Najczęściej zmęczenie nie ma związku z żadną chorobą. Jeżeli jednak nawet po długim weekendzie czujesz się zmęczony, to być może cierpisz z powodu nietolerancji glutenu. Chory po spożyciu glutenu skarży się na brak energii i zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku.

Zmiany skórne

Opryszczkowe zapalenie skóry jest jednym z charakterystycznych objawów celiakii. Istnieją dowody na to, że wprowadzenie diety bezglutenowej powodowało łagodzenia objawów łuszczycy, łysienia plackowatego, pokrzywki, trądzika.

Depresja

Jak wynika z licznych badań naukowych, osoby cierpiące na celiakię często borykają się z depresją. Typowe jelitowe objawy celiakii powodują zmiany w układzie nerwowym. U osób z celiakią odnotowano niski poziom serotoniny, co może się przyczynić do rozwoju depresji. Istotny wpływ na kondycję psychiczną w chorobie trzewnej ma podwyższona przepuszczalność bariery jelita cienkiego. Dzięki temu do krwi mogą przenikać różnego rodzaju bakterie i toksyny. Ponadto zmniejszone możliwości wchłaniania składników odżywczych również sprzyjają rozwojowi depresji.

Nietolerancja glutenu może odchudzić

U osób z niezdiagnozowaną celiakią spotykamy m.in. utratę masy ciała. Szczególnie jeśli towarzyszą jej inne objawy ze strony układu pokarmowego. Zmniejszone możliwości wchłaniania składników odżywczych sprzyjają chudnięciu.

chudnięcie
Photo by jarmoluk/ Pixabay

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

U chorych na celiakię gluten powoduje zanik kosmków jelitowych, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia składników odżywczych, zwłaszcza żelaza. Niedokrwistość z niedoboru żelaza może być jednym z pierwszych objawów celiakii.

Uczucie niepokoju

Osoby cierpiące na celiakię często mają napady lęku, uczucie niepokoju i panikę. Jak wykazują badania, około 40% chorych skarży się na częste napady paniki i lęku.

Choroby autoimmunologiczne

Liczne badania wykazały, że schorzenia o podłożu autoimmunologicznym często występują razem. Pacjent, który ma zapalenie tarczycy (Hashimoto), cukrzycę typu 1 i autoimmunologiczne zapalenie wątroby ma podwyższone ryzyko pojawienia się też celiakii.

Ból mięśni i stawów

Celiakia daje objawy ze strony różnych narządów, m.in. układu nerwowego. Często stwierdza się u osób z nietolerancją glutenu niższy próg aktywacji neuronów czuciowych, które powodują ból mięśni i stawów

masaż
Photo by guvo59/ Pixabay

Mrowienie i drętwienie w rekach i nogach

Istnieje przekonanie, że gluten niszczy układ nerwowych chorych na celiakię. Najczęstszym objawem ze strony układu nerwowego jest uszkodzenie nerwów obwodowych, które powoduje mrowienie, pieczenie w rękach, nogach.

Nietolerancja glutenu – mgła mózgowa

Jest to najczęstszy objaw zgłaszany przez ponad 40% pacjentów. Pacjenci podają przede wszystkim trudności z koncentracją, zmęczenie, problemy z zapamiętywaniem.

Podsumowanie

Jak widzisz objawów wskazujących na nietolerancję glutenu, jest sporo. Często jednak możemy nie skojarzyć objawów, akurat z tą chorobą. Dlatego też jeśli zauważymy niepokojące objawy po pierwsze zastanówmy się kiedy one występują, a po drugie zgłośmy  się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here