Kamienie nerkowe to złogi soli i minerałów, które mogą gromadzić się w układzie moczowym. Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Kamienie nerkowe mogą więc powstawać w dowolnej części układu moczowego – zaczynając od nerek i kończąc na cewce moczowej.
Kamienie nerkowa jest jedną z najboleśniejszych przypadłości. Przyczyny powstawania kamieni nerkowych zależą od rodzaju kamieni.
Rodzaje kamieni nerkowych
Kamienie nerkowe najczęściej powstają z następujących związków:
- związków wapnia i szczawianów. Kamienie wapniowe i szczawianowe należą do najczęściej występujących kamieni nerkowych. Powstają głównie ze złogów szczawianów i wapnia. Za powstawanie kamieni wapniowych odpowiadają takie produkty jak czipsy, orzeszki ziemne, czekolada, buraki, szpinak. Jeżeli więc chcesz zapobiec pojawieniu się tego typu kamieni, musisz ograniczyć spożycie produktów, bogatych w szczawiany.
- związków kwasu moczowego. Kamienie moczanowe częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Powstają u osób cierpiących na dnę moczanową i pacjentów, którzy przeszli chemioterapię. Poza tym jedną z przyczyn powstawania kamieni moczanowych jest dieta bogata w puryny. Najwięcej puryn znajduje się w mięsie, rybach i owocach morza.
- ze struwitu. Kamienie struwitowe powstają na skutek częstych zakażeń dróg moczowych i nerek u kobiet. Ten typ kamieni charakteryzuje się dużymi rozmiarami, dlatego może powodować niedrożność dróg moczowych.
- z cystyny. Kamienie cystynowe powstają na skutek choroby, zwanej cystynurią. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Cystynuria to choroba o podłożu genetycznym, która charakteryzuje się wydalaniem wraz z moczem zbyt dużej ilości cystyny (jeden z aminokwasów).
Czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych
Największym czynnikiem ryzyka rozwoju kamicy nerkowej jest mała objętość oddawanego moczu (mniej niż 1 litr dziennie). Wcześniaki, które mają problemy z nerkami, cierpią na kamicę nerkową. Jednak choroba najczęściej dotyka osoby między 20. a 50. rokiem życia.
Inne stany sprzyjające rozwojowi kamicy nerkowej:
- odwodnienie
- otyłość
- dieta z wysoką zawartością białka, soli i cukru
- nadczynność gruczołów przytarczycznych
- ominięcie żołądkowe (gastric by-pass)
- osteoporoza
- stosowanie leków moczopędnych i przeciwpadaczkowych.
Kamienie nerkowe – objawy
Przez lata kamica nerkowa może nie dawać żadnych objawów. Dopiero wtedy, kiedy kamień nerkowy przemieszcza się do moczowodu, powstaje kolka nerwowa, która powoduje silny ból oraz zatkanie przewodu. Ból kolkowy u mężczyzn promieniuje wzdłuż moczowodu do pachwiny. W łagodnej postaci ból mija względnie szybko, w ostrzejszej konieczna jest hospitalizacja.
Inne objawy kamicy nerkowej:
- częste, bolesne oddawanie moczu
- mała objętość oddawanego moczu
- mocz zabarwiony na czerwono
- gorączka
- wymioty
- nudności.
Mniejsze kamienie nerkowe zazwyczaj są usuwane naturalnie z organizmu, więc nie uprzykrzają nam życia.
Czy kamień nerkowy może być zagrożeniem?
Mocz wydalany podczas napadu kolki nerkowej może mieć kolor czerwony ze względu na obecność krwi. Krew w moczu występuje, ponieważ kamień, przesuwający się przez wąski moczowód, ma ostre krawędzie i powoduje jego krwawienie. Kamienie moczowe o dużych rozmiarach mogą zatykać moczowód. Niedrożność dróg moczowych jest najgroźniejszą konsekwencją kamicy. Może doprowadzić do groźnego uszkodzenia nerek i zapalenia dróg moczowych.
Kamienie nerkowe – rozpoznanie
Do podstawowych badań potwierdzających rozpoznanie kamieni nerkowych należą badania krwi. Wykonuje się następujący zestaw badań: pH moczu, stężenie wapnia, fosforu, szczawianów i kwasu moczowego w moczu, stężenie kreatyniny w moczu (służy do oceny pracy nerek), stężenie mocznika. W celu oceny składu i ustaleniu rodzaju kamieni wykonuje się ich badanie.
Następnie lekarz zleca wykonanie badań obrazowych: rentgen jamy brzusznej, USG nerek, dożylny pyleogram, tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Kamienie nerkowe – leczenie
Istnieje kilka podstawowych sposobów, które mogą pomóc w leczeniu kamieni nerkowych. Leczenie zależy od rodzaju, wielkości i umiejscowienia kamienia.
Sam ból można leczyć środkami przeciwbólowymi oraz rozkurczowymi, a w ostrzejszych przypadkach silnymi lekami opioidowymi. W zależności od umiejscowienia kamienia stosuje się również leki moczopędne i antybiotyki.
Popularne metody usuwania kamieni nerkowych:
- litotrypsja
- nefrolitotomia podskórna
- ureteroskopia.
Zapobieganie kamicy nerkowej
Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Warto również ograniczyć spożycie produktów, bogatych w szczawiany oraz zmniejszyć spożycie soli i cukru.