Pielęgnacja skóry twarzy zaczyna się od doboru właściwych kosmetyków zgodnie z rodzajem i typem naszej skóry. Musisz określić, jakiego rodzaju jest twoja skora: tłusta, mieszana, sucha czy normalna, gdyż stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może nasilać istniejące już problemy skórne.
Codzienna pielęgnacja skóry ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Bo to właśnie ona dostarcza jej niezbędnych witamin i innych substancji odżywczych.
Sprawdź, jak wygląda codzienna pielęgnacja skóry w 4 prostych krokach.
Oczyszczanie skóry
Do mycia i demakijażu twarzy najlepiej używać kosmetyków, po których nie masz uczucia przesuszenia i ściągnięcia. Oczyszczaj twarz nie częściej niż dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeżeli masz suchą skórę i nie robisz codziennie makijażu, to możesz oczyszczać skórę twarzy tylko raz dziennie. Pamiętaj, że zbyt częste mycie twarzy narusza barierę hydrolipidową naskórka.
Skóra musi być dobrze odżywiona
Po oczyszczaniu czas na odżywianie skóry. Najlepsze kosmetyki do odżywiania: serum oraz kremy witaminowe. Serum z witaminą C i peptydami stabilizuje działanie filtrów przeciwsłonecznych. Dlatego najlepiej stosować go rano. Z kolei kremy z retinolem nakładamy na noc.

Nawilżenie
Nawilżenie jest najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji twarzy. Dlatego nawet tłusta cera potrzebuje właściwego nawilżenia. Odpowiednie dla cery tłustej są kremy-żele o lekkiej konsystencji. Dobrze się wchłaniają, nie przetłuszczają skóry i nie zatykają porów. Natomiast kremy do cery suchej powinny zmniejszać suchość i zrogowacenie naskórka.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Najpopularniejszym sposobem, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, jest stosowanie kremów. Najlepiej wybierać krem z filtrem SPF 30 i wyższym. Aby jednak dobrać właściwy preparat, powinniśmy rozpoznać rodzaj naszej karnacji. Krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem na słońce.
Popularne triki kosmetyczne, których należy unikać
W internecie można znaleźć mnóstwo różnych domowych sposobów na piękną cerę. Kobiety przekonują, że pomagają one pozbyć się wyprysków czy przebarwień. Pamiętać jednak warto o tym, że kosmetyki należy wybierać zgodnie z potrzebami naszej skóry.
Są triki, których lepiej unikać, by nie zrobić sobie krzywdy.
Sok z cytryny
Sok z cytryny, to kwas, który wchodząc w reakcję chemiczną z promieniami UV, może spowodować przebarwienia. Cytryna może podrażniać skórę, powodować zaczerwienienie i nadmierną suchość.
Soda oczyszczona
Soda ma pH 8, a nasza cera ma odczyn lekko kwaśny – pH 5,5. Maseczka z sody podnosi pH skóry. Tym samym usuwa naturalną barierę ochronną i podrażnia skórę.
Czosnek i pasta do zębów
Czosnek może powodować uczulenie, egzemę i stany zapalne. Z kolei pasta do zębów, która jakoby pomaga pozbyć się wyprysków, przesusza i podrażnia skórę.

Jak leczyć trądzik, włókna łojowe i przebarwienia?
Istnieje wiele różnych sposobów na leczenie chorób skóry, bez konieczności stosowania agresywnych środków. Pamiętaj, aby samodzielne nie wyciskać pryszczy i wągrów. Gdyż skutkuje to rozniesieniem bakterii po całej twarzy i pogorszeniem stanu skóry.
Skóra i trądzik
Leczenie trądziku zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnej postaci trądziku można stosować kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, plastry na pryszcze i wągry. Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremu przeciwsłonecznego.
Włókna łojowe
Włókna łojowe wyglądają jak małe dziurki w skórze, które często mylimy z zaskórnikami. Pamiętaj o tym, by samodzielnie nie usuwać włókien łojowych. Najlepiej się udać do dermatologa. Możesz jedynie sięgnąć po krem z retinolem. Albo od czasu do czasu robić masaż olejem rycynowym.
Przebarwienia
Przebarwienia pojawiają się z różnych powodów. Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest pierwszym krokiem do ich pozbycia się. Silikon, miód i witamina C działają rozjaśniająco na przebarwienia.

Jak rozpoznać swój rodzaj skóry?
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: tłustą, suchą, normalną, mieszaną. Aby rozpoznać swój rodzaj cery, możesz zrobić prosty test. Oczyść twarz, poczekaj 2 godziny, przyłóż czystą bibułkę do strefy T, skroni i policzków. Jeśli na bibule pojawia się tłusta plama – masz cerę tłustą lub mieszaną. Jeżeli bibuła pozostaje czysta – jesteś właścicielką skóry suchej lub normalnej.