wc
Photo by kerplode/ Pixabay

Dyzuria to określenie wszelkich trudności, dyskomfortu podczas oddawania moczu. Jest najczęściej objawem stanu zapalnego cewki moczowej, pęcherza moczowego lub zapalenia gruczołu krokowego. Cewka moczowa to przewód, będący elementem układu moczowego, który umożliwia nam oddawanie moczu.

Krocze męskie to obszar położony pomiędzy moszną a odbytem. Z kolei krocze żeńskie to obszar położony pomiędzy tylną granicą przedsionka pochwy a odbytem.

Bolesne oddawanie moczu jest dość częstym problemem. Najczęściej bólowi towarzyszą pieczenie, świąd i kłucie. Dyzuria może wskazywać na różne groźne dolegliwości.

Dyzuria – przyczyny bolesnego oddawania moczu

Bolesne oddawanie moczu może mieć różne przyczyny. Zwykle są to choroby układu moczowego, schorzenia układu nerwowego czy stany zapalne.

Najczęstsze przyczyny bolesnego oddawania moczu

Infekcje dróg moczowych oraz zapalenie pęcherza moczowego prowadzą do dyzurii

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Moczowody są wąskimi rurkami, które odprowadzają mocz z nerek do pęcherza moczowego. Zapalenie dowolnego odcinka dróg moczowych może być przyczyną bolesnego oddawania moczu.

Infekcje dróg moczowych częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza, niż cewka moczowa męska. W związku z tym jest w większym stopniu narażona na infekcje. Ciąża oraz okres przekwitania zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych.

Choroby przekazywane drogą płciową

Bolesne oddawanie moczu może być objawem takich chorób wenerycznych jak rzeżączka, chlamydia, opryszczka narządów płciowych. W celu zdiagnozowania choroby wenerycznej lekarz najczęściej zleca wykonanie badań przesiewowych VDRL lub USR.

bliskość
Photo by StarFlames/ Pixabay

Zapalenie gruczołu krokowego

To choroba zapalna, która dotyka mężczyzn i objawia się bólem, kłuciem oraz pieczeniem podczas oddawania moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego

Inną przyczyną bolesnego oddawania moczu jest bakteryjne zapalenie pęcherza lub zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza (IC), inaczej zespół bolesnego pęcherza jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowego. Typowe objawy choroby to na przykład: parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu, ból w czasie oddawania moczu. Czasami u pacjentów, poddawanych radioterapii, stwierdza się popromienne zapalenie pęcherza moczowego.

Zapalenie najądrza

Kolejną przyczyną dyzurii może być zapalenie najądrza u mężczyzn, spowodowane zakażeniem przez różne bakterie.

Najądrze jest niewielkim narządem, który przylega do jądra na jego tylnej powierzchni. Głównym zadaniem narządu jest magazynowanie nasienia wytworzonego przez jądro.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID)

Bakteria, która powoduje zapalenie narządów miednicy mniejszej, przenosi się drogą płciową. Na początku atakuje pochwę, później przedostaje się do narządów rozrodczych (macicy, jajowodów oraz jajników).

Typowe objawy PID:

  • ból brzucha, zwłaszcza jego dolnej części
  • ból podczas stosunku seksualnego
  • bolesne oddawanie moczu
ból brzucha
Photo by nastya_gepp/ pixabay

Uropatia zaporowa

Uropatia zaporowa to niedrożność układu moczowego, który uniemożliwia prawidłowy przepływ i usuwanie moczu. Choroba może mieć wiele przyczyn. Jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy takie, jak zatrzymanie oddawanie moczu, ból w dole brzucha musisz koniecznie się zgłosić do lekarza.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to złogi minerałów, które mogą gromadzić się w nerkach i drogach moczowych, w związku z tym mogą powodować ból podczas oddawania moczu.

Leki

Niektóre leki, na przykład te stosowane w leczeniu raka i antybiotyki, mogą powodować bolesne oddawanie moczu jako skutek uboczny.

Innymi przyczynami bolesnego parcia na mocz mogą być płyny do higieny intymnej, żele, mydła, podpaski. Barwniki, zawarte w środkach do prania, mogą również powodować podrażnienia i być przyczyną bolesnego oddawania moczu.

leki
Photo by padrinan/ Pixabay

Leczenie dyzurii

Na początku lekarz ustala przyczynę bolesnego oddawania moczu. Następnie wypisze antybiotyk, który pomoże zwalczyć infekcję bakteryjną, która powoduje dyzurię. Bolesne oddawanie moczu spowodowane infekcją bakteryjną ustępuje po kilku dniach leczenia. Z kolei śródmiąższowe zapalenie pęcherza wymaga dłuższego leczenia – czasami objawy ustępują dopiero po 4 miesiącach stosowania leków.

Aby samodzielnie zapobiec tym dolegliwościom, należy przede wszystkim zadbać o higienę intymną, zawsze używać prezerwatyw podczas stosunku płciowego. Zaleca się również picie dużej ilości wody i wyłączenie z diety produktów, podrażniających pęcherz moczowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here