kwasy tłuszczowe
Photo by Shutterbug75/ Pixabay

Nie od dziś wiadomo, że kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Posiadają działanie przeciwnowotworowe, wspomagają pracę układu krążenia i mają pozytywny wpływ na zdolności poznawcze. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3? Jakie mają właściwości lecznicze?

Czym są kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które należą do grupy omega-3. Zbudowane są z długich łańcuchów węglowych, pomiędzy którymi występują wiązania podwójne. Do rodziny n-3 należą kwas EPA, kwas DHA i ALA (kwas alfa linolenowy).

Co najważniejsze kwas tłuszczowy ALA nie może być syntezowany w organizmie, jednak organizm może wytwarzać z kwasu linolenowego kwas DHA i EPA. Dlatego należy dostarczać kwas ALA organizmowi wraz z pożywieniem. Kwasy omega-3 ulegają procesom enzymatycznym, w wyniku których powstają prostaglandyny, leukotrieny, tromboksany i lipoksyny. Są to związki chemiczne, które mają istotny wpływ na ciśnienie i krzepnięcie krwi, pracę układu krążenia i układu odpornościowego.

Kwasy tłuszczowe omega 3 – właściwości

Kwasy tłuszczowe omega-3 korzystnie wpływają na cały organizm i mają wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi należą do grupy produktów na prawidłowy metabolizm.

Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie przeciwnowotworowe

Liczne badania naukowe wykazały, że długołańcuchowe kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są dobrze wchłaniane do błon komórkowych. Kwas dokozaheksaenowy zwiększa przepuszczalność błony komórkowej nowotworu. Po pierwsze powoduje to lepszą przepuszczalność leków przeciwnowotworowych. Po drugie zapobiegają rozrostowi komórek nowotworowych. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia raka piersi, wątroby i mózgu.

Długołańcuchowe kwasy z rodziny n-3 wspomagają pracę mózgu

Kwasy tłuszczowe omega-3 spowalniają starzenie się komórek mózgu. Osoby, które regularnie dostarczają swemu organizmowi kwasy omega-3 są mniej narażone na chorobę Alzheimera. W przypadku chorych na Alzheimera suplementacja kwasami łagodzi objawy choroby i spowalnia jej rozwój. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze mózgu oraz zapobiegają zaburzeniom krążenia krwi w mózgu.

mózg
Photo by hainguyenrp/ Pixabay

Kwasy omega-3 chronią wzrok

Kwas tłuszczowy DHA zapobiega gromadzeniu się lipofuscyny (marker starzenia się) w tkance nabłonkowej tęczówki. Regularne spożywanie omega-3 zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej o ponad 35%. Chronią przed utratą wzroku poprzez lepsze ukrwawienie nerwu wzrokowego. Kwas DHA jest podstawowym budulcem siatkówki oka.

Kwasy omega-3 dobre dla kości i skóry

Omega-3 ułatwiają wchłanianie wapnia, który jest podstawowym budulcem kości do tkanki kostnej. Ponadto chroni stawy przed chorobami zapalnymi, takimi jak RZS i MIZS.

Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują dobroczynny wpływ na naszą skórę. Przede wszystkim spowalniają procesy starzenia komórek i pobudzają produkcję kolagenu. Suplementacja omega-3 jest szczególnie zalecana chorym na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

skóra
photo by beautyimagesdotcom/ Pixabay

Kwasy omega-3 wspomagają pracę serca

Kwasy omega-3 regulują ciśnienie krwi, zapobiegają zaburzeniom gospodarki węglowodanowo-lipidowej. Pomagają ustabilizować poziom triacylogliceroli we krwi, dzięki czemu zapobiegają arteriosklerozie. Wykazują działanie ochronne na mięsień sercowy i układ krążenia. Zapobiegają zawałom i chorobie niedokrwiennej serca.

Kwasy omega-3 w ciąży

Długołańcuchowe omega-3 są bardzo ważne dla rozwoju płodu. Wpływają na tkankę kostną, kształtowanie mózgu i wzroku. Pobudzają produkcję surfaktantu, który sprzyja rozprzężeniu płuc i łatwiejszemu oddychaniu. Omega-3 wpływają na rozwój układu nerwowego płodu. Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 może być przyczyną uczulenia u dziecka.

ciąża
Photo by Free-Photos/ Pixabay

Źródła długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3

Produkty pochodzenia roślinnego, czyli oleje roślinne, nasiona orzechy oraz ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3.

  • tłuste ryby morskie ryby, na przykład: łosoś, karp, pstrąg, mintaj, tilapia, dorsz świeży\wędzony, sandacz, tańczyk w oleju, okoń, węgorz świeży\wędzony, flądra. Śledź solony, marynowany, w oleju, świeży. Makrela świeża\wędzona;
  • oleje: sezamowy, rzepakowy, sojowy, kukurydziany, olej z pestek winogron. Oliwa z oliwek, słonina, margaryna;
  • orzechy włoskie, migdały;
  • glony;
  • nasiona soi;
  • siemię lnu i rzepaku;
  • owoce morza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here