migrena
Photo by RobinHiggins/ Pixabay

Migrena – samoistne, silne pulsujące bóle głowy. Napady migrenowe mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Jeżeli napad trwa dłużej niż 72 godziny, mówimy o stanie migrenowym. Migrena jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych. Dotyka przeważnie kobiety i jest chorobą o podłożu dziedzicznym. Jakie są przyczyny i objawy migreny?

Czym jest migrena?

Migrena – przewlekła choroba neurologiczna, która dotyka około 15% ludności na całym świecie. Co najważniejsze nie jest groźną chorobą, nie powoduje poważnych powikłań. Dlatego często jest przez nas bagatelizowana.

Objawia się przede wszystkim napadowymi bólami głowy, którym towarzyszą nudności, fotofobia, fonofobia, wymioty. Napady mogą występować zarówno raz w roku, jak i kilka razy w miesiącu. Migrena najczęściej zaczyna się przed 30. rokiem życia.

Lekarze wyróżniają trzy typy migreny:

  • Migrena zwykła\bez aury – występuje w 90% przypadków. Ten typ migreny objawia się wyłącznie bólami głowy. Czasami towarzyszą im nudności i wymioty.
  • Klasyczna migrena oczna, inaczej migrena z aurą – dotyka 10% chorych. Objawy to na między innymi aura wzrokowa (migocąca plama), jednostronne drętwienie rąk i ust, które poprzedzają ból.
  • Zmieniona migrena – zwykła migrena, która po wielu latach trwania transformuje się w codzienne bóle głowy. Ten typ migreny nie przejawia się napadami. Bólom głowy nie towarzyszą nudności i wymioty. Powody jej wystąpienia są różne, na przykład: nadużywanie leków przeciwbólowych, menopauza, depresja, nadciśnienie.
ból głowy
Photo by Peggy_Marco/ Pixabay

Przyczyny migreny

Przyczyny napadów migrenowych nie zostały do końca poznane. Jednak lekarze przypuszczają, że może to być związane z receptorami serotoninowymi (5-HT). Naukowcy zauważyli, że podczas napadu dochodzi do zaburzenia przepływu krwi przez mózg. To może być przyczyną wystąpienia aury wzrokowej. Później naczynia się nadmiernie rozszerzają, rozwija się obrzęk i zapalenie neurogenne. Lekarze przypuszczają, że w początkowym okresie napadu receptory 5-HT są nadmiernie aktywne. Dlatego dochodzi do niedokrwienia mózgu. W późniejszym okresie napadu migrenowego dochodzi do spadku aktywności receptorów serotoninowych.

Migrena ma podłoże wielogenowe. Przypuszcza się, że może chodzić o mutację genów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie kanałów jonowych i przemiany metaboliczne NO.

Czynniki egzogenne i endogenne, które mogą wyzwalać napady migrenowe:

  • zaburzenia hormonalne;
  • głód;
  • bezsenność\nadmierna ilość snu;
  • alkohol, czekolada, kawa;
  • leki rozszerzające naczynia krwionośne;
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV;
  • przewlekły stres;
  • silne emocje.
alkohol
Photo by PhotoMIX-Company/ Pixabay

Migrena – typowe objawy

Choroba objawia się charakterystycznymi napadami migrenowymi. Napadowi towarzyszy przede wszystkim silny tętniący ból. Bóle migrenowe mogą obejmować zarówno jedną stronę głowy, jak i dotyczyć całej głowy. Nasilają się przy aktywności fizycznej.

Bólom głowy towarzyszą:

  • nudności;
  • wymioty;
  • fotofobia (światłowstręt);
  • nadwrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy;
  • aura wzrokowa (ustępuje po kilku minutach);
  • drętwienie rąk i ust;
  • w skrajnych przypadkach (stan migrenowy) dochodzi do odwodnienia. Wtedy pacjent wymaga hospitalizacji.

Niektórzy pacjenci mają rzadkie i lekkie napady (raz w roku), podczas których mogą normalnie funkcjonować. Są również pacjenci, którzy cierpią z powodu ciężkich i częstych (około 6 napadów miesięcznie) napadów migrenowych. Wówczas mamy do czynienia z migreną przewlekłą. Wówczas pacjent wymiotuje, większość czasu spędza w łóżku. Źle znosi hałas i zapachy.

Rozpoznanie migreny

Aby zdiagnozować migrenę, lekarz na początku zbiera wywiad. Następnie, by wykluczyć inne choroby, które mają podobne objawy, wykonuje badania. Zazwyczaj zleca tomografię komputerową głowy, EEG i badanie dna oka.

Leczenie migreny

Na początku lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi, że migrena jest chorobą przewlekłą, ale nie zagraża jego życiu. Następnie ustala, kiedy najczęściej dochodzi do napadów. Wyeliminowanie czynników, które je prowokują, może poprawić stan pacjenta.

Leczenie farmakologiczne profilaktyczne polega na stosowaniu leków, które zapobiegają napadom. Najczęściej lekarz przepisuje leki antydepresyjne, kardiologiczne i przeciwpadaczkowe.

leki
Photo by jarmoluk/ Pixabay

Z kolei leczenie doraźne polega na przyjmowaniu leków, które łagodzą objawy migreny. Są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, ergotamina, leki przeciwwymiotne.

Niestety, ale migreny nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie złagodzić objawy i zmniejszyć częstość napadów migrenowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here