paradontoza
Photo by klimkin/ Pixabay

Paradontoza to choroba, która atakuje przyzębie, powodując jego zapalenie. Do tkanek, które otaczają zęby, czyli przyzębia należą dziąsła, kostniwo, więzadło przyzębne, błona, która chroni ząb od zewnątrz. Zapalenie przyzębia jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej. Ponad 60% Polaków po 40. roku życia boryka się z paradontozą, która jest dziedziczna. W późniejszych etapach choroby może dojść nawet do utraty zębów. Jakie są przyczyny paradontozy?

Paradontoza – co to jest przyzębica?

Paradontoza (przyzębica) jest to zapalenie przyzębia, wywołane przez bakterie chorobotwórcze, które występują na płytce nazębnej (osad). Osad zmienia się w kamień nazębny, który stopniowo wbija się pod dziąsła, powodując ich cofanie się. W wyniku tego przyzębie ulega uszkodzeniu, przez co dochodzi do rozchwiana i utraty zębów.

Możemy wyróżnić następujące typy przyzębicy:

  • Przyzębica typowa. Choroba rozwija się stopniowo i powoli. Głównie atakuje trzonowce i siekacze górne\dolne.
  • Paradontoza postępująca. Typowe objawy to: zapalenie dziąseł i ubytek w kościach. Najczęściej dotyka osoby po 20 roku życia.
  • Zapalenie przyzębia przedpokwitaniowe. Najczęściej dotyka dzieci.
  • Przyzębica młodzieńcza. Rozwija się w okresie dojrzewania, powodując głównie zanik kości.
uśmiech
Photo by geralt/ Pixabay

Przyczyny paradontozy

Do rozwoju paradontozy przyczynia się mnóstwo różnych czynników. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia przyzębia stomatolodzy wymieniają kamień nazębny i nieodpowiednią higienę jamy ustnej. W wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej gromadzi się kamień nazębny. Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, rezygnacja z używania nici dentystycznej przyczyniają się do powstawania osadu.

Na płytce nazębnej gromadzą się bakterie chorobotwórcze między innymi: Selenomonas, Prevotella, Treponema pallidum. Przenikają one w głąb dziąseł, powodując tworzenie się kieszonek dziąsłowych. Kieszonka zębowa to patologiczna szczelina o głębokości do 3 mm. Główną przyczyną, prowadzącą do powstawania kieszonki wymienia się choroby przyzębia. Typowym objawem kieszonki zębowej jest rozchwianie zębów i ubytki w kościach.

Inne przyczyny paradontozy:

  • choroby układu hormonalnego;
  • choroby układu odpornościowego;
  • cukrzyca
  • infekcje jamy ustnej;
  • palenie papierosów i alkoholizm;
  • niewydolność krążenia.

Pamiętać też warto o tym, że przyzębica jest chorobą dziedziczną. Jest dziedziczona na linii matka-dziecko. Jeżeli wiesz, że twoi bliscy cierpią z powodu przyzębicy, lepiej zapobiec chorobie niż leczyć. Pomoże w tym profilaktyka, odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa.

dentysta
Photo by rgerber/ Pixabay

Objawy przyzębicy

Istnieje kilka typowych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju zapalenia przyzębia.

Objawy wczesnego etapu choroby, które większość z nas bagatelizuje

  • Krwawienie (samoistne, podczas szczotkowania), powtarzające się zapalenie dziąseł;
  • nieświeży oddech;
  • nieprzyjemny posmak w ustach.

Objawy, które świadczą o zaawansowanej przyzębicy, której leczenie jest trudne i długotrwałe

  • Osunięcie szyjek zębowych;
  • ropna wydzielina między zębami;
  • szparowatość i wychylenie zębów;
  • wypadanie zębów;
  • niektóre choroby serca, ponieważ jak wynika z badań, przyczyną ponad 20% chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy, są bakterie, które wywołują przyzębicę.

Leczenie paradontozy

Przyzębica jest chorobą przewlekłą, dlatego jej leczenie wymaga czasu, cierpliwości i regularności. Leczenie przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne stadium choroby nie wymaga specjalnego leczenia. Lekarz głównie usuwa kamień nazębny i doradza, jak dbać o zęby.

Jeżeli z kolei chodzi o zaawansowaną paradontozę, to istnieje kilka etapów leczenia. Po pierwsze lekarz periodontolog skupia się na usunięciu bólu, zaczerwienieniu i krwawieniu dziąseł. Po drugie zabiera się do usuwania zawartości kieszonek zębowych. Używa się do tego specjalnego urządzenia. Jednak w niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna. Głównym celem operacji jest regeneracja utraconej tkanki kostnej.

Czy istnieją domowe sposoby na leczenie paradontozy?

Jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy zapalenia przyzębia, musisz zmienić nawyki żywieniowe, poprzez wzbogacenie swojej codziennej diety o zielone warzywa liściaste, orzechy, produkty bogate w koenzym Q. Jak wynika z licznych badań naukowych, jedną z przyczyn paradontozy jest niski poziom koenzymu. Pamiętaj też o regularnym piciu zielonej herbaty – przynajmniej 2-3 razy filiżanki dziennie.

warzywa
Photo by Nietjuh/ Pixabay

Podsumowując, nieleczona paradontoza może powodować wypadnięcie wszystkich zębów, nawet w młodym wieku. Dlatego ważne są systematyczne wizyty kontrolne u dentysty, który jest w stanie wyłapać wczesne objawy. W ten sposób lekarz zacznie u nas odpowiednie leczenie, które pozwoli nam na całkowite wyleczenie problemu. Dodatkowo pamiętajmy o prawidłowej diecie, która również  pomoże nam w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here