olejki zapachowe
Photo by lifestylehack/ Pixabay

Olejki eteryczne najczęściej są używane w aromaterapii. Aromaterapia jest jedną z gałęzi medycyny alternatywnej. Wykorzystuje olejki eteryczne przede wszystkim do korzystnego wpływania na zdrowie i nastrój. Jednak niektórzy naukowcy podważają zbawienny wpływ olejków eterycznych na samopoczucie. Poznaj całą prawdę o olejkach eterycznych.

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki, wyodrębniane z roślin przez ekstrakcję alkoholem, destylację z parą wodną, wytłaczanie i absorpcję w tłuszczach na zimno. Po zakończeniu ekstrakcji olejek absolutny łączy się z produktem bazowym, w wyniku czego powstaje olejek eteryczny. Klasa olejku zależy od technologii jego pozyskiwania.

Działanie olejków eterycznych

Aromaterapia to podstawowy sposób stosowania olejków eterycznych. Zapach olejków eterycznych poprawia pracę układu limbicznego. Jest to układ struktur korowych i podkorowych mózgu, odpowiedzialny po pierwsze za emocje, uczucia i pamięć. Tworzenie wspomnień to również jego zasługa. Może to częściowo wytłumaczyć, dlaczego znajome zapachy mogą wyzwalać z nas określone wspomnienia lub emocje. Po drugie układ limbiczny wpływa na czynności wegetatywne takie jak krążenie krwi i oddychanie. Dlatego istnieje przekonanie, że olejki eteryczne korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Nie warto stosować olejków eterycznych wewnętrznie bez poprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ często zawierają one substancje silnie drażniące błony śluzowe.

zapachy
Photo by likesilkto/ Pixabay

Popularne olejki eteryczne

Obecnie znamy około 90 różnych olejków eterycznych, które różnią się pod względem zapachu i właściwości prozdrowotnych.

Oto lista 10 najpopularniejszych olejków eterycznych i ich właściwości lecznicze.

  • Mięta pieprzowa: dodaje energii i wspomaga trawienie.
  • Lawenda: działa uspokajająco, więc jest idealnym środkiem do walki z lękiem i stresem.
  • Drzewo sandałowe: poprawia koncentrację i redukuje stres.
  • Bergamotka: stosowana w celu redukcji stresu i łagodzenia objawów egzemy.
  • Róża: pomaga pokonać uczucie niepokoju i poprawić nastrój.
  • Rumianek: pomaga się zrelaksować, odprężyć oraz poprawić nastrój.
  • Ylang-Ylang: stosowany w leczeniu bólów głowy, nudności i chorób skóry.
  • Drzewo herbaciane: służy do zwalczania infekcji i wzmacniania odporności.
  • Jaśmin: może być stosowany przez osoby, borykające się z depresją, spadkiem libido
  • Cytryna: poprawia trawienie oraz nastrój, zwalcza bóle głowy.

Właściwości lecznicze olejków eterycznych

Olejki eteryczne cenione są nie tylko ze względu na ich walory zapachowe, lecz także liczne właściwości prozdrowotne. Pomocne są w leczeniu różnych schorzeń.

  • Stres i uczucie niepokoju 

Szacuje się, że 43% osób, które doświadczają stresu i lęku, stosują olejki eteryczne w kompleksowym leczeniu lęku i nerwicy. Masaż olejkami eterycznymi pomaga pozbyć się stresu oraz się zrelaksować. Jednak efekt jest odczuwalny tylko podczas masażu.

  • Ból głowy i migrena 

Olejek mięty pieprzowej oraz lawendy stosowane miejscowo na skronie pomagają pozbyć się bólu głowy. Z kolei mieszanka olejku lawendowego i oleju sezamowego łagodzi objawy migreny.

Jak wynika z badań naukowych, zapach olejku lawendowego poprawia jakość snu kobiet po porodzie, a także pacjentek z chorobami serca.

  • Stany zapalne 

Badania wykazały, że olejki eteryczne skutecznie zwalczają stany zapalne, gdyż wykazują działanie przeciwzapalne. Pewne badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że mieszanka olejków tymiankowego i olejku z oregano oraz olejki kminkowy i rozmarynowy mogą być stosowane w leczeniu zapalenia okrężnicy.

  • Olejki eteryczne jako preparaty przeciwdrobnoustrojowe  

Jak wykazały badania, olejek z drzewa herbacianego i olejek z mięty pieprzowej wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe.

olejek
Photo by monicore/ Pixabay

Inne zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają wiele różnych zastosowań. Wykorzystywane są nie tylko w aromaterapii. Pomagają też stworzyć szczególną atmosferę w naszym domu. Są dobrą alternatywą dla świec zapachowych i kadzidełek. Sprawdzi się jako odświeżacz powietrza. Można też kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego dodać do prania, dzięki czemu ubrania będą ładnie pachnieć. Olejek cytronelowy można stosować do odstraszania komarów.

Olejki eteryczne – skutki uboczne i przeciwwskazania

Niektóre olejki mogą powodować na przykład reakcje skórne lub reakcje alergiczne, podrażnienia na skórze, uwrażliwiać skórę na światło słoneczne.

Przeciwwskazania:

  • astma
  • padaczka
  • choroby nerek i wątroby
  • stosowanie niektórych leków
  • ciąża, karmienie piersią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here