Tomografia zatok

Tomografia komputerowa zatok to badanie, które pozwala na dokładną ich ocenę pod kątem występowania wielu groźnych chorób. Jest stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna, stosuje się ją przeważnie jako badanie uzupełniające po oglądnięciu zatok za pomocą wziernika lub endoskopu.

Czy przed tomografią zatok można jeść?

Tomografia zatok jest badaniem, które często wykonuje się z podaniem środka kontrastującego – w takim przypadku najlepiej udać się na nie na czczo. Jeśli jednak ma zostać wykonane w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to należy wstrzymać się z posiłkiem na około 5-6 godzin przed wizytą w pracowni.

W przypadku, gdy tomografia zatok wykonywana będzie bez kontrastu, nie jest konieczne przychodzenie na czczo, chyba że lekarz zaleci inaczej. Oczywiście powyższa zasada dotyczy wyłącznie tomografii zatok, w przypadku badania, które dotyczą np. jamy brzusznej, konieczne będzie udanie się do pracowni na czczo.

Jak się przygotować do tomografii komputerowej zatok?

Tomografia komputerowa zatok jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania. W przypadku, gdy w trakcie badania ma zostać podany kontrast, konieczne może okazać się oznaczenie poziomu kreatyniny. Ważne, by było ono jak najbardziej aktualne. Na około 5-6 godzin przed badaniem nie powinniśmy spożywać posiłków. Dopuszczalne jest picie wody do 2 godzin przed tomografią.

Na czas tomografii konieczne może być ściągnięcie okularów i biżuterii. W przypadku podania środka kontrastującego pielęgniarka przed samym badaniem założy wenflon, który umożliwi podanie kontrastu odpowiednim momencie.

Aby otrzymać jak najdokładniejszy wynik i ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy, warto wykonać najbardziej zaawansowaną tomografię komputerową w Krakowie, którą oferuje CDC Stomatologia. Wysokiej jakości sprzęt i opis wykonany przez najlepszych specjalistów to coś, na co można liczyć, decydując się na tę pracownię tomografii komputerowej.

Jak przebiega badanie?

Po przyjściu do gabinetu i przedstawieniu badań pielęgniarka zakłada wenflon (o ile badanie wymaga podanie środka kontrastującego). Pacjent kładzie się na wznak na specjalnym stole, który przesuwa go w kierunku kolistego wnętrza tomografu. Badanie jest całkowicie bezbolesne, jednak dla niektórych osób może być mało komfortowe ze względu na zamkniętą przestrzeń, w której chwilowo będziemy się znajdować. Największy problem mają osoby cierpiące na klaustrofobię – w takim przypadku czasami konieczne jest wykonanie tomografii w znieczuleniu ogólnym. Odpowiednie nastawienie w większości przypadków umożliwia jednak przeprowadzenie go bez znieczulenia.

W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego tomograf nie wydaje głośnych odgłosów, w trakcie badania nie korzysta się więc z zatyczek do uszu.

Jedyną rzeczą, na którą pacjent musi uważać, jest pozostawanie w całkowitym bezruchu. Każdy większy ruch głową w trakcie badania może skutkować rozmazaniem obrazu i koniecznością wydłużenia tomografii. To z kolei ma wpływ na ilość promieniowania, które zostanie nam zaaplikowane w trakcie samego badania. Całość nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut.

W przypadku zastosowania kontrastu środek zostaje podany dożylnie w odpowiednim dla radiologa momencie. Może to powodować chwilowe uczucie ciepła w żyłach i nieprzyjemny posmak w ustach. Uczucie to jednak szybko znika. Po badaniu z kontrastem pacjent musi odczekać kilkanaście minut w poczekalni. Jeśli tomografia wykonywana była bez jego użycia, można zaraz po badaniu udać się do domu.

Co może wykryć tomografia zatok?

Tomografia komputerowa jest jednym z najdokładniejszych badań obrazowych, które uwidaczniają wszelkie zmiany w budowie tkanek wewnętrznych i kości. Pomimo że do jego wykonania wykorzystywane są fale rentgenowskie, jest stosunkowo bezpieczna. Nie powinny go jednak wykonywać kobiety w ciąży.

Na podstawie wyników tomografii zatok lekarz może ustalić przyczynę naszych dolegliwości. Radiolog, opisując badanie, zwróci uwagę na kształt i wielkość zatok, bez trudu stwierdzi czy zalega w nich jakiś płyn, oceni też drożność jam nosowych. W przypadku uszkodzeń twarzoczaszki zostaną one uwidocznione na zdjęciach. Co najważniejsze tomografia pozwoli odnaleźć wszelkie zmiany nowotworowe i stany zapalne w obrębie zatok i nosa.

To mało inwazyjne badanie, które wykonać możemy zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Pozwoli ocenić stan zatok i przyczyni się do szybszego uzyskania poprawnej diagnozy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pomimo tego, iż badanie do można wykonać prywatnie za około 300-400zł, do jego wykonania wymagane jest skierowanie. Wystawić może je jedynie specjalista, lekarz rodzinny nie ma takich uprawnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here