trądzik
Photo by SharonMcCutcheon/ Pixabay

Trądzik pospolity (Acne wulgaris)  jest dość częstą chorobą dermatologiczną. Dotyka zarówno nastolatków w okresie pokwitania, jak i osób po 25. roku życia. Trądzik wieku dorosłego zostawia na twarzy ślady i blizny, których trudno jest się pozbyć. Osoby, borykające się z trądzikiem, często zastanawiają się nad tym, czy istnieją jakieś domowe sposoby na jego leczenie. W związku z tym przedstawiamy kilka prostych i zarazem skutecznych sposobów na trądzik.

Trądzik – przyczyny powstania

Trądzik związany jest z nadmierną produkcją sebum, dlatego najczęściej dotyka osoby z tłustą skórą. Jest to choroba dermatologiczna, która ma dziedziczne tło. Trądzik wieku dorosłego najczęściej dotyka kobiety. Jeżeli z kolei chodzi o nastolatków, to z powodu trądzika częściej cierpią chłopcy niż dziewczyny.

Kolejną przyczyną powstawania trądzika jest zaburzenie procesu rogowacenia ujścia por skórnych. Zrogowaciałe komórki zatykają pory, powodując zapalenie i powstawanie zaskórników. Wśród przyczyn trądzika warto też wymienić bakterie Cutibacterium acnes, dietę, zaburzenia hormonalne, stres, depresję, promienie UV.

Objawy trądziku

Krosty i pryszcze przede wszystkim występują w strefie T – czoło, broda, policzki. Także zmiany skórne, spowodowane trądzikiem, dotykają plecy i górną część klatki piersiowej. Czasami też szyję i część żuchwy, ale to tylko w przypadku osób dorosłych.

trądzik na twarzy
Photo by Kjerstin_Michaela/ Pixabay

Objawy trądziku:

  • Zaskórniki – trądzik zaskórnikowy (najłatwiej się leczy).
  • Guzki, krosty – charakterystyczne objawy trądziku młodzieńczego – krostkowego.
  • Grudki, ropne krosty, cysty – trądzik grudkowo-krostkowy.
  • Wągry, rozszerzone pory.
  • Torbiele ropne, nacieki.
  • Blizny potrądzikowe i przebarwienia, które wymagają odpowiedniego leczenia i stosowania kosmetyków.

Domowe sposoby na trądzik

Domowe sposoby na leczenie trądzika nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego. Mogę jedynie go wspomagać, łagodząc objawy choroby i przyspieszając regenerację naskórka. W związku z tym sposoby te należy łączyć, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Napary na trądzik

Ziołowe napary pomogą złagodzić objawy trądzika, usunąć zaczerwienienia oraz oczyścić skórę i organizm. Jest wiele roślin, które dzięki swoim cennym właściwościom doskonale pomagają w walce z trądzikiem.

  • Napar z pierza, bratka i cykorii podróżnika (korzeń). Ma działanie moczopędne. Skutecznie wymiata z organizmu złogi i toksyny.
  • Napar z fiołka trójbarwnego, pokrzywy i skrzypu. Zmniejsza łojotok, ma działanie oczyszczające i moczopędne.
  • Napar ze skrzypu polnego. Substancje w nim zawarte ograniczają wydzielanie sebum i dobrze sobie radzą z wągrami.

Maseczki na cerę trądzikową

Maseczki domowe wykonuje się z naturalnych składników, które mają właściwości lecznicze. Pamiętaj, aby maseczkę nakładać na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Możne je stosować 3 razy w tygodniu.

Najczęściej do robienia maseczek wykorzystuje się miód, cytrynę, cynamon, kurkumę, drożdże.

  • Maseczka na bazie kurkumy. Z naturalnego jogurtu, cytryny, mąki ryżowej, miodu i oliwy z oliwek zrób pastę. Nałóż na 15 minut na twarz, po czym zmyj ciepłą wodą. Maseczka ma działanie przeciwzapalne, rozjaśnia blizny, usuwa zaczerwienienia.
  • Drożdżowa maseczka na trądzik. Do przygotowania maseczki będziesz potrzebowała drożdży i kilku kropelek oliwy z oliwek. Nakładamy grubą warstwę maseczki na zmiany skórne. Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B. Ponadto zawierają wapń, żelazo, białko. Maseczka łagodzi podrażnienia, oczyszcza zatkane pory, wygładza skórę.
  • Maseczka na bazie awokado. Istnieją dwa warianty przygotowania takiej maseczki. Jedna to połączenie awokado z sokiem cytryny. Druga – awokado + jogurt naturalny. Rozgnieć awokado, dodaj albo łyżkę soku z cytryny, albo 2 łyżki jogurtu. Mieszanką nakładamy na twarz, zmywamy po 15 minutach. Awokado jest prawdziwą skarbnicą witamin i antyoksydantów. Przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się skóry, mają działanie regenerujące.
maseczka na twarz
Photo by bridgestward/ Pixabay

Czosnek i cebula

Od dawna są znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim, czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który zwalcza infekcje i bakterie. Jest świetnym wymiataczem złogów i toksyn. Tym samym zapobiega pojawieniu się nowych wyprysków i zaczerwienień.

czosnek
Photo by stebepb/ Pixabay

Cebula z kolei jest bogatym źródłem flawonoidów i witaminy C. Warzywo ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Można zrobić maseczkę z cebuli, która łagodzi objawy trądzika. Zalecane też jest jedzenie warzywa na surowo czy gotowane.

Pielęgnacja

Pamiętaj też o właściwym oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu cery trądzikowej. Warto robić również regularne peelingi, aby oczyścić skórę z martwego naskórka, który może zatykać pory.  Nie wolno również rozdrapywać krost, ani ich wyciskać. W ten sposób przeniesiesz jedynie bakterie na zdrowe części skóry. W rezultacie trądzik się pogłębi i zajmie większy obszar. At ego z pewnością chcesz uniknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here