probiotyki
Photo by Imoflow/ Pixabay

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wspomagają pracę układu pokarmowego, zapobiegają depresji i chronią serce. Wykazują korzystny wpływ na pracę mózgu. Istnieją naukowe dowody na to, że poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.

Dobrym źródłem bakterii probiotycznych jest żywność probiotyczna, suplementy i leki osłonowe.

Naturalne probiotyki

Jogurt

Jogurt jest jednym z najlepszych probiotyków. Powstaje z fermentującego mleka. Za fermentację odpowiedzialne są dobre dla człowieka bakterie kwasu mlekowego i bifidobakterie.

Jogurt jet bogatym źródłem substancji mineralnych, które przyczyniają się do budowy mocnych kości. Ponadto zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i nadciśnienia tętniczego.

W przypadku dzieci jogurt często jest stosowany jako pomocniczy środek przy antybiotykoterapii. Pomaga uporać się z biegunką, gdyż odbudowuje naturalną florę bakteryjną jelit.

Osoby, które nie tolerują laktozy, mogą jeść jogurty. Zawarte w nich bakterie probiotyczne produkują laktazę, a tym samym wspomagają proces rozkładu cukru mlecznego.

Kefir

Kefir jest mlekiem fermentowanym. Może być wytwarzany z dowolnego rodzaju mleka (krowiego, owczego, koziego). Aby z mleka powstał kefir, należy dodać do niego ziarna kefirowe.

Kefir jest bogactwem wapnia i magnezu, które odpowiadają za zdrowe i mocne kości. Pomaga w problemach ze strony układu trawiennego oraz chroni przed infekcjami. Może być włączony do diety osób, które cierpią z powodu niedoboru laktazy.

Maślanka

Maślanka jest produktem ubocznym z ubijania na masło śmietany. Jest dobrym źródłem probiotyków i witaminy B12. Ponadto zawiera wapń i fosfor.

Probiotyki w kapuście kiszonej

Kapusta kiszona, oprócz probiotyków, zawiera także substancje mineralne, takie jak sód, żelazo i mangan. Ponadto jest bogata w witaminę B, C, K. Kapusta kiszona jest źródłem silnych przeciwutleniaczy, takich jak luteina i zeaksantyna, które poprawiają wzrok.

kapusta kiszona
Photo by Pavlofox/ Pixabay

Pikle

Pikle to mieszanka ogórków w ostrej marynacie warzywnej.

Ogórki kiszone są źródłem zdrowych bakterii probiotycznych, wspomagających pracę układu pokarmowego. Są dobrym źródłem witaminy K, która odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi.

Niektóre gatunki serów zawierają probiotyki 

Ser jest rezerwuarem białka i witaminy B2. Zawiera wapń, fosfor i selen.

ser
Photo by AlbanyColley/ Pixabay

Nie każdy ser jednak zawiera probiotyki. Znajduje się one w takich gatunkach jak mozzarella, cheddar, gouda.

Probiotyki w egzotycznej kuchni

Kimchi

Kimchi – tradycyjny przysmak kuchni koreańskiej składający się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj jest to kapusta, ale można też przygotować kimchi z innych warzyw. Główne składniki kimchi to czerwone papryczki chili, czosnek, imbir, szalotka i sól.

Kimchi zawiera bakterie kwasu mlekowego z grupy Lactobacillus, które wspomagają odporność i trawienie. Ponadto mają wpływ na wchłanianie substancji odżywczych.

Kimchi zawiera szereg witamin i minerałów, takich jak witamina B2 i K oraz żelazo.

Miso

To pasta japońska, produkowana ze sfermentowanej soi, z dodatkiem ryżu\jęczmienia, soli oraz grzybów koji.

Miso jest bogactwem białka i błonnika. Zawiera również miedź i mangan oraz wiele witaminy K. Istnieją naukowe dowody na to, że miso zmniejsza ryzyko raka piersi i udaru wśród kobiet.

Natto

Natto to kolejna japońska potrawa przygotowywana ze sfermentowanych przez Bacillus subtilis ziaren soi. Jest bogate w białko i witaminę K2, która reguluję pracę układu sercowo-naczyniowego i jest ważna dla kości.

Kombucza

Kombucza – napój, który powstaje z zielonej czy czarnej herbaty poddanej fermentacji przez grzybek herbaciany. Obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że ma korzystny wpływ na zdrowie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here