blizna po trądziku
Photo by jmexclusives/ Pixabay

Osoby, borykające się z trądzikiem doskonale wiedzą, czym są przebarwienia i blizny potrądzikowe. Stanowią nie mniej kłopotliwy problem niż sama choroba. Mogą się ciągnąć za nami przez całe dorosłe życie. Ich leczenie wymaga cierpliwości i systematyczności. Sprawdź, jak się pozbyć blizn po trądziku?

Podejmując się leczenia blizn potrądzikowych, warto pamiętać o tym, że nie da się całkowicie ich usunąć. Właściwe leczenie jedynie zmniejsza ich widoczność i poprawia kondycję skóry. Zanim rozpoczniesz leczenie, zasięgnij porady dermatologa. Na podstawie oceny głębokości blizn, pomoże wybrać najlepszą metodę dla Ciebie.

Blizny po trądziku i ich usuwanie

Blizny po trądziku – zmiany skórne (wgłębienia i zapadnięcia), powstające na skutek uszkodzeń i utraty tkanki. Uszkodzony fragment skóry właściwej zostaje zastąpiony tkanką łączną zwartą.

Przyczyny pojawienia się blizn po trądziku:

 • Leczenie trądziku na własną rękę albo rezygnacja z leczenia.
 • Wyciskanie, rozdrapywanie pryszczy.
 • Zaburzenia produkcji kolagenu.

Czasami właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej zapobiega pojawieniu się głębokich blizn i przebarwień. Niestety kosmetyki nie zawsze pomagają. Wtedy warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Można też spróbować domowych sposobów na blizny potrądzikowe.

Istnieje kilka typów blizn po trądziku. W zależności od rodzaju blizny dobiera się odpowiednią metodę leczenia.

Typy blizn:

 • Przerostowe blizny. Występują w postaci wypukłych, często grubych guzków.
 • Zanikowe. Mają wygląd małych otworów, dziur.
 • Różowe czy jasnobrązowe przebarwienia.

Jeżeli masz świeże i niewielkie zmiany skórne, to możesz je leczyć za pomocą specjalnych maści czy kremów ze sterydami albo heparyną. Można też stosować peelingi (chemiczny, medyczny). Z kolei w leczeniu głębokich blizn najczęściej się stosuje laseroterapię czy leczenie falami radiowymi.

Jak tylko uda Ci się wyleczyć trądzik, musisz się niezwłocznie zabierać do leczenia blizn. Pamiętaj, że im wcześniej podejmiesz się leczenia, tym lepsze efekty estetyczne uda się osiągnąć.

Produkty apteczne

Jak już wspominaliśmy wcześniej, świeże niewielkie blizny można leczyć za pomocą preparatów, dostępnych w aptekach.

maść
Photo by Ekologiskt_Skafferi/ Pixabay

Maści sterydowe

Maści sterydowe\ kortykosteroidy przenikają w głąb skóry, mają działanie przeciwzapalne, usuwają zaczerwienienia i stany zapalne.

Żele silikonowe

Tego typu żele na powierzchni skóry tworzą warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia. Ponadto zmniejszają zaczerwienienia. Podobne działanie mają plastry silikonowe.

Kremy i żele z heparyną

Najczęściej kremy i żele z heparyną mają w swoim składzie też alantoinę i wyciąg z cebuli. Mają działanie uelastyczniające. Mają działanie wybielające i spłycające. Usuwają stany zapalne, świąd.

Profesjonalne metody usuwania blizn potrądzikowych

W przypadku głębokich blizn potrądzikowych konieczna jest pomoc lekarzy medycyny estetycznej. Jakie więc zabiegi stosuje się w leczeniu zmian trądzikowych?

 • Leczenie laserowe

Usuwanie blizn po trądziku za pomocą lasera frakcyjnego CO2 obecnie jest jedną z najskuteczniejszych metod. Laser, emitując wiele małych wiązek, uszkadza wybrane obszary naskórka i skóry właściwej. Tym samym powoduje efekt termiczny. Aby uzyskać widoczny efekt, należy poddać się około 5 zabiegom w odstępie do 6 tygodni.

 • Leczenie falami radiowymi – termolifting

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na wprowadzeniu cieniutkich igieł pod skórę i wysyłaniu impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. Zabieg pobudza włókna kolagenowe do regeneracji. Ponadto stymuluje fibroblasty, dzięki czemu zwiększa się wytwarzanie kolagenu i elastyny. Po zabiegu skóra jest gładka, jędrna, wyrównuje się koloryt skóry. Cały cykl terapii to 2-3 zabiegi w odstępie miesiąca.

 • Dermapen

Mezoterapia igłowa polega na wstrzyknięciu w skórę peptydów, kwasu hialuronowego, przeciwutleniaczy i ekstraktów roślinnych. Taki koktajl powoduje wygładzanie skóry i spłycenie blizn potrądzikowych.

 • Karboksyterapia

Metoda polegająca na wstrzyknięciu pod skórę dwutlenku węgla. CO2 rozszerza naczynia krwionośne, tym samym przyśpieszając regenerację skóry. W związku z tym zwiększa się produkcja elastyny i kolagenu. Dzięki temu skóra staje się jędrna i odmłodzona.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Oczywiście domowe sposoby na blizny potrądzikowe pełnią wyłącznie rolę wspomagającą leczenie farmakologiczne czy zabiegi.

Photo by Monfocus/ Pixabay

Domowe maseczki na blizny potrądzikowe o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym:

 • maseczka przygotowana z soku z aloesu i soku z cytryny;
 • na bazie olejku kokosowego i sody oczyszczonej;
 • z octu jabłkowego i miodu.

Pamiętaj o właściwym oczyszczaniu skóry trądzikowej 2 razy dziennie. Używaj toniku bezalkoholowego i odpowiednich kremów do nawilżenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here