Co warto wiedzieć o kastracji i sterylizacji kotów

Koty często towarzyszą nam w domach i zachwycają swoim przymilnym zachowaniem. Czy ktoś z nas nie rozkoszuje się ciepłem, które roztaczają, albo ich cichym, wibrującym mruczeniem? Jednak aby kot dożył późnego, szczęśliwego wieku, należy wziąć pod uwagę kilka jego szczególnych wymagań. Jedną z nich jest kastracja lub sterylizacji.

Kastracja a sterylizacja

W mowie potocznej kastracja i sterylizacja często są pojęciami mylonymi lub traktowanymi jako synonimy. Jednak w weterynarii oznaczają one dwa różne zabiegi, o czym należy pamiętać, by podjąć właściwą decyzję.

Sterylizacja ma zapobiegać rozmnażaniu i polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. Gruczoły nie są usuwane, co oznacza, że zostaje zachowana normalna produkcja hormonów płciowych u kotów i kotek. W związku z tym zachowane są też wszystkie odruchy (w tym rujki, poszukiwanie partnera i odruchy krycia) oraz zwierzę pozostaje narażone na wszystkie choroby związane z układem płciowym, a przede wszystkim na nowotwory.

Kastracja z kolei, niezależnie od płci kota, polega na usunięciu narządów płciowych: odpowiednio jajników (oraz macicy) i jąder. Zabieg ten nie tylko powoduje bezpłodność u kota, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie i zachowanie zwierząt. Eliminuje wydzielanie hormonów płciowych, co gwarantuje, że zwierzę ma mniejszy popęd płciowy i związane z tym odruchy. Przede wszystkim nie występują uciążliwe dla wielu osób ruje (u kotek) i znaczenie terenu (u kotów). Co więcej, kastracja eliminuje szansę na wystąpienie nowotworu układu rozrodczego, co może przedłużyć kotu życie o wiele lat.

Kiedy sterylizować lub kastrować koty?

Na temat kastracji i sterylizacji kotów istnieje bardzo wiele mitów. Jednak już decydując się na posiadanie kota, powinniśmy przygotować się na to, że będzie musiał zostać poddany takiemu zabiegowi. Kiedy należy to zrobić?

Jeśli decydujemy się na przyjęcie do domu kociaka, powinniśmy przeprowadzić u niego tak zwaną wczesną kastrację, przypadającą na wiek około 3-3,5 miesiąca. Nieprawdą jest, że kotki muszą najpierw dojrzeć i przejść pierwszą ruję, by można je było wykastrować (lub wysterylizować)! Tak naprawdę lepiej zrobić to przed pierwszą rują, podobnie jak u kocura przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Wady kastracji

Często wykonanie kastracji u kotów obarczone jest wieloma obawami ze strony właściciela. Wiążą się one między innymi z mitami na temat spadku odporności kotów kastrowanych. W rzeczywistości jednak nie jest to prawdą.

W niektórych przypadkach zdarza się, że koty wykastrowane prowadzą nieco mniej aktywny tryb życia, a także piją mniej płynów, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Wystarczy jednak zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość zabawy oraz zastosować specjalną dietę dla kotów kastrowanych, aby uniknąć tych problemów. Pomagają w tym pyszne karmy, które mają zbilansowany skład i uwzględniają specjalne potrzeby zwierząt po zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here