Jak leczyć astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku, zaraz po dalekowzroczności oraz krótkowzroczności. Najprościej rzecz ujmując, astygmatyzm objawia się zniekształconym obrazem. W skrajnych przypadkach astygmatyzm może doprowadzić do deformacji gałki ocznej albo deformacji soczewki. Sprawdź, czy można skutecznie leczyć astygmatyzm i jak to robić?

Objawy astygmatyzmu

Aby można było mówić o skutecznym leczeniu astygmatyzmu, konieczna jest szybka reakcja na pojawiające się objawy mogące świadczyć o tego rodzaju wadzie w zakresie widzenia. Właśnie na podstawie symptomów odbywa się profesjonalna, indywidualnie ukierunkowana diagnostyka okulistyczna. Dopiero na podstawie rozpoznania stadium możliwe jest leczenie astygmatyzmu. Jakie sygnały mogą świadczyć o astygmatyzmie i które powinny zaniepokoić oraz skłonić do udania się do specjalisty? Na pewno zniekształcone widzenie, zamazany obraz, mrużenie oczu i ich nadmierne pocieranie, przekrzywianie głowy, aby lepiej widzieć. Wystąpić może również zaburzenie przestrzenne oraz przewlekłe bóle głowy. 

Jak leczyć astygmatyzm i czy terapia jest w pełni skuteczna?

Im szybciej zacznie być leczony astygmatyzm, tym można liczyć na lepsze efekty terapii okulistycznej. Najczęściej leczenie przebiega poprzez zastosowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych. W przypadku astygmatyzmu wykorzystuje się szkła cylindryczne albo soczewki toryczne. Dostępne jest również leczenie astygmatyzmu w nowoczesnej odsłonie. Dzisiaj pacjenci z tego rodzaju wadą wzroku mogą być leczeni operacyjnie, ale całkowicie nieinwazyjnie. Nowoczesna okulistyka to przede wszystkim leczenie laserowe. Nie wywołuje żadnych powikłań, pacjent nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, a skuteczność operacji laserowych jest znacznie lepsza, aniżeli tych chirurgicznych, realizowanych w tradycyjny sposób. Największą skuteczność leczenie laserem wykazuje w przypadku astygmatyzmu we wstępnej fazie rozwoju wady. Im stadium jest bardziej zaawansowane, tym rokowania pełnego wyleczenia są mniejsze. 

Astygmatyzm, który się cofa

Co ciekawe, astygmatyzm nie zawsze wymaga leczenia. Zdarza się, że cofa się samoistnie. Najczęściej dotyczy to najmłodszych pacjentów, u których astygmatyzm występuje w wyniku nie do końca rozwiniętego jeszcze narządu wzroku. Jeśli cofa się samoistnie, następuje to zazwyczaj do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Astygmatyzm, który zostaje zdiagnozowany u dzieci w wieku szkolnym, najczęściej występuje jako wada widzenia już od dawna, wtedy musi być poddany leczeniu. 

Pamiętaj, że astygmatyzm może być naprawdę groźny dla narządu wzroku. Niestety, bardzo często chory nie jest nawet świadomy jego występowania albo bagatelizuje objawy. Jedyną metodą dbania o oczy jest przeprowadzanie regularnych badań. Każdy z nas powinien udawać się do okulisty na podstawowe badania kontrolne przynajmniej raz w roku albo wedle indywidualnych wskazań lekarskich. Co więcej, na badania kontrolne raz na pół roku powinni zapisywać się osoby, u których astygmatyzm może być dziedziczony. Niestety, większość wad widzenia przechodzi z pokolenia na pokolenie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here