higiena intymna
Photo by Chesna/ Pixabay

Higiena intymna jest bardzo ważną częścią codziennego dbania o siebie. Jak wiadomo, okolice sfer intymnych są wrażliwsze niż pozostała część ciała, dlatego wymaga też odpowiedniego zaopiekowania się nimi. By robić to w sposób właściwy, warto poznać kilka zasad, które pomogą nam zrobić to odpowiednio. Choć często nie przykładamy większej uwagi do pielęgnacji tych okolic, te zaniedbania mogą powodować dyskomfort lub nawet poważne podrażnienia i zakażenia. Najłatwiejszym sposobem, aby ich uniknąć, jest stosowanie właściwej higieny intymnej. Po zaleceniu się do nich na pewno odczujemy zdecydowaną różnicę. Szczególnie kobiety powinny pamiętać, żeby dostosować swoją higienę do wieku oraz naturalnego cyklu miesiączkowego. Te trudne dni wymagają dodatkowej troski o strefę intymną. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto znać odpowiednie produkty, które pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej higieny intymnej.

Żele, pianki i płyny

Obecnie higiena intymna jest łatwa do utrzymania. Dzisiejszy rynek oferuje nam bogaty wybór produktów do utrzymania prawidłowej higieny intymnej. Nie wszystkie są jednak tak odpowiednie jak zapewniają producenci. Na szczególną uwagę w tych produktach zasługuje skład. Często na opakowaniu widnieje napis, że produkt jest w 90% naturalny, co skłania nas do zakupu. Niestety po bliższym przyjrzeniu się składnikom okazuje się, że zawiera również alkohol lub składniki zapachowe. Dla okolic intymnych są one bardzo szkodliwe i mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia, ponieważ naruszają naturalną barierę ochronną. Skład takich produktów powinien być pozbawiony silnych składników, aby nie podrażniać okolic intymnych. Dlatego wybierając się do drogerii, zwróćmy uwagę, czy pięknie wyglądający płyn na pewno jest dobrym preparatem. Gdy zauważymy u siebie duży dyskomfort po stosowaniu kosmetyków z drogerii, warto zainwestować w droższe, bardziej profesjonalne kosmetyki.

artykuły do higieny
Photo by congerdesign/ Pixabay

Dermokosmetyki i preparaty ginekologiczne

Dlaczego kosmetyki z apteki są lepsze dla niektórych z nas? Dermokosmetyki są hipoalergiczne, czyli nie powinny wywoływać uczuleń ani podrażniać. Często więc sięgają po nie osoby ze skórą bardzo wrażliwą, których twarz lub ciało na drogeryjne kosmetyki reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem. Większość dermokosmetyków ma w swoim składzie mniejszą zawartość konserwantów, co również skutkuje rzadszym pojawianiem się podrażnień. Kosmetyki z apteki mają często składniki aktywne występujące w znacznie większym stężeniu, w porównaniu z tymi z drogerii, co jest bardzo korzystne podczas ich stosowania. Podsumowując, kosmetyki do higieny z apteki zmniejszą możliwość wystąpienia niepożądanych skutków. A jeśli takie pojawią się na jakimś etapie naszego życia, możemy skorzystać z preparatów ginekologicznych, które łagodzą objawy dolegliwości i zakażeń okolic intymnych. Globulki dopochwowe są dostępne bez recepty w każdej aptece. Przed zakupem warto dobrać odpowiedni dla nas rodzaj. W przypadku wciąż nawracającego dyskomfortu należy udać się po poradę do lekarza ginekologa, by uniknąć dalszych komplikacji. Warto jednak pamiętać o rzadkim stosowaniu takich preparatów, ponieważ może to zaburzyć nasz naturalny cykl samoochronny.

kobieta
Photo by SuperFerFilm/ Pixabay

Higiena intymna – produkty wspomagające

Oprócz głównych preparatów, które są niezbędne w utrzymaniu właściwej higieny intymnej, warto też wspomóc się dodatkowymi produktami, które ułatwią nam ten proces. Kiedy wybieramy się w podróż i nie mamy zbyt dużo miejsca na zabranie wszystkich potrzebnych nam rzeczy, możemy wspomóc się mniejszymi gabarytowo produktami. Mowa tutaj o nawilżających chusteczkach, które w niesprzyjających warunkach mogą zastąpić płyny i żele. Najlepiej używać tych dla niemowląt, ponieważ mają one bardzo naturalny skład. Nie należy jednak stosować ich zbyt często, ponieważ nie są one dostosowane do naszych potrzeb, mogą być tylko chwilowym zamiennikiem. Również wkładk higieniczne mogą okazać się bardzo przydatne przy utrzymaniu właściwej higieny intymnej. W przypadku zbyt obfitych upławów stosowanie takiej wkładki może poprawić nasz komfort oraz zadbać o właściwą higienę. Należy jednak pamiętać, aby wkładka była z dobrej jakości składników oraz wymieniana bardzo regularnie. Niewłaściwe stosowanie takiej wkładki może pogorszyć stan okolic intymnych, dlatego wskazana jest tu duża ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here