Ta często spotykana dolegliwość okresowa, której nazwa brzmi fetor oris, może zdarzyć się każdemu. Najczęściej jest spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej. Czasami jednak nieświeży oddech może być spowodowany przez choroby laryngologiczne lub schorzenia układu pokarmowego. Cuchnący zapach, który utrzymuje się przez dłuższy czas nazywamy halitozą. Halitoza dotyka ok. 50% populacji.
Halitoza – objawy
Procesowi chorobowemu towarzyszy nie tylko brzydki zapach z ust, a często również nieprzyjemny posmak. Jeżeli nieprzyjemny posmak ma charakter trwały, nie ustępuje mimo szczotkowania zębów, nitkowania, płukania, czy żucia gum, to znaczy, że mamy do czynienia z halitozą.
Nieświeży oddech – przyczyny
Szacuje się, że w 85% przypadkach przyczyną cuchnącego oddechu jest niewłaściwa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Zalegające między zębami resztki jedzenia stanowią świetną pożywkę dla bakterii, które przyczyniają się do rozwoju chorób jamy ustnej. Próchnicy oraz zapaleniu śluzówki najczęściej towarzyszy nieprzyjemny zapach. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów pomaga usuwać resztki jedzenia pomiędzy zębami.
Szczotkowanie zębów pomaga też usunąć kamień nazębny, który gromadzi się na zębach i powoduje przykry zapach z ust. Niewłaściwa higiena może dotyczyć również protez. Jeżeli zapominasz o codziennym dokładnym ich myciu, to na ich powierzchni rozwijają się bakterie, które powodują nieświeży oddech.
Nie zawsze przyczyną jest niewłaściwa higiena. Czasami spożywanie niektórych pokarmów, takich jak cebula, czosnek, ostre przyprawy czy częste picie kawy mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Zapach cebuli i czosnku utrzymują się długo po ich zjedzeniu. Dzieje się tak dlatego, że oba warzywa zawierają związki siarki, które wchłaniają się do krwiobiegu. Później wracają w postaci cuchnącego zapachu, który może się utrzymywać nawet w ciągu 72 h.
Inne przyczyny nieświeżego oddechu:
- palenie papierosów. Palenie papierosów jest częstą przyczyną nieświeżego oddechu. Gdyż palenie prowadzi do suchości błony śluzowej jamy ustnej.
- Suchość jamy ustnej. Ślina oczyszcza jamę ustną przez ciągłe wypłukiwanie resztek pokarmowych. Suchość jamy ustnej może mieć wiele przyczyn. Na zmniejszenie produkcji śliny mogą wpływać niektóre leki, w tym leki na nadciśnienie, leki moczopędne.
- Choroba przyzębia. Choroba przyzębia to stan zapalny niszczący dziąsła i otaczających tkanek wokół zębów. Główną przyczyną chorób przyzębia jest nagromadzenie bakterii płytki nazębnej, która jeżeli nie jest regularnie usuwana, zmienia się w kamień nazębny. Konsekwencją kamienia nazębnego są kieszonki, w których gromadzą się resztki jedzenia, bakterie, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
- Choroby laryngologiczne i układu oddechowego, takie jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok, zakażenie górnych lub dolnych dróg oddechowych, przewlekłe stany zapalne oskrzeli.
- Inne choroby, które mogą być przyczyną halitozy: cukrzyca, niewydolność wątroby czy nerek, bezdech senny, choroba refluksowa przełyku, kamienie migdałkowe.
Nieświeży oddech – rozpoznanie
Zanim lekarz zdiagnozuje halitozę, powinien wykluczyć zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej i gardła, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu nie jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, stomatolog skieruje pacjenta do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania. Badania powinny potwierdzić czy wykluczyć choroby, które mogą być przyczyną halitozy.
Leczenie nieświeżego oddechu
Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu jest kamień nazębny, to musisz pójść do stomatologa, który go usunie. Warto też pamiętać o regularnym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej oraz czyszczeniu języka. Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu nie są problemy w jamie ustnej, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Leczenie chorób ogólnoustrojowych może zminimalizować problem z nieprzyjemnym zapachem z ust.
Nieprzyjemny zapach z ust – jak zapobiegać?
W przypadku nieświeżego oddechu właściwa higiena jamy ustnej jest najlepszą profilaktyką. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, oczyszczanie języka szczoteczką, specjalnymi skrobaczkami. Używaj nici dentystycznej i stosuj antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej.
Pamiętaj też o tym, że szczoteczki nie powinniśmy używać dłużej niż trzy miesiące. Regularne odbywaj wizyty kontrolne u dentysty (co 6 miesięcy).