wrastające paznokcie
Photo by tookapic/ Pixabay

Wrastające paznokcie to dość powszechny problem, z którym boryka się duża część społeczeństwa. Często nie wiemy, dlaczego paznokcie wrastają i jak sobie radzić z tą dolegliwością. Poznaj przyczyny powstawania wrastających paznokci.

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która charakteryzuje się wrastaniem bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Wynikają one przede wszystkim z wrodzonego lub nabytego zaburzenia proporcji pomiędzy wielkością płytki paznokcia a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Wrastający paznokieć dotyczy zazwyczaj dużego palca stopy.

Możesz usunąć ten problem samodzielnie w domu albo udać się do chirurga, by uniknąć ewentualnych powikłań, szczególnie jeśli jesteś cukrzykiem albo masz choroby układu krążenia.

Przyczyny wrastających paznokci

Problem wrastających paznokci dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jak wynika z doniesień National Health Services (NHS) z tym problemem częściej się zmagają nastolatkowie, które często borykają się z nadmiernym poceniem się stóp niż osoby dorosłe. Seniorzy również często zmagają się z wrastającymi paznokciami, gdyż z wiekiem dochodzi do zgrubienia paznokci.

stopy
Photo by Films42/ pixabay

 

Przyczyny wrastających paznokci:

  • Zły sposób obcinania paznokci. Paznokcie należy obcinać na prosto, co pozwoli im swobodnie rosnąć, zapobiega ich wrastaniu w skórę i rozdwajaniu się;
  • uraz spowodowany przez nieodpowiednie obuwie czy skarpetki (noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów na obcasie z wąskim czubkiem);
  • deformacja paznokci;
  • upadek ciężkiego przedmiotu na stopę, nadepnięcie. Uprawianie piłki nożnej może wiązać się z ryzykiem takiego urazu;
  • uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w twojej rodzinie ktoś zmagał się z problemem wrastających paznokci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem również cię dotknie;
  • otyłość;
  • ciąża;
  • niedostateczna czy niewłaściwa higiena stóp.

Osoby, które uprawiają sport, zwłaszcza piłkę nożną, kickboxing czy balet, są bardzo podatne na wrastające paznokcie.

Jakie są objawy wrastających paznokci?

Wrośnięcie płytki paznokcia w skórę przy paznokciu powoduje ból i stan zapalny. Objawy nasilają się stopniowo, uniemożliwiając nawet chodzenie.

Pierwsze objawy wrastającego paznokcia:

  • delikatny obrzęk wokół palca
  • ból w palcu u stopy – spowodowany wbijaniem się paznokcia w skórę płytki. Na początku ból palca odczuwalny jest wyłącznie podczas dotyku. Później nasila się i występuje podczas wkładania butów i chodzenia.

Objawy zakażenia bakteryjnego:

  • krwawienie palca (gdy paznokieć przebije skórę)
  • zaczerwienienie się górnej części palca
  • pojawienie się wydzieliny ropnej wokół paznokcia
  • stan zapalny i nadwrażliwość.

Po wystąpieniu tego typu objawów musisz koniecznie rozpocząć leczenie, by nie doszło do poważnych powikłań.

stopy
photo by josemdelae/ Pixabay

Wrastające paznokcie – rozpoznanie, leczenie

Lekarz jest w stanie bardzo szybko rozpoznać początek wrastania paznokcia. Jeżeli już doszło do zakażenia, może zlecić prześwietlenie, by sprawdzić, jak głęboko paznokieć wbił się w skórę. Uraz tkanek miękkich może prowadzić do gromadzenia ropy oraz przerostu ziarninowania tkankowego.

Jeżeli nie pojawiły się stany zapalne wałów paznokciowych, można sięgnąć po domowe sposoby na wrastające paznokcie. Jeżeli z kolei paznokieć już przebił skórę i rozwinął się stan zapalny, musisz koniecznie pójść do lekarza.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie:

  • moczenie stóp w ciepłej wodzie z octem jabłkowym przez około 15-20 minut trzy-cztery razy na dobę;
  • okłady z oliwy z oliwek, których zadaniem jest odseparowanie tkanek otaczających paznokieć od samej płytki;
  • stosowanie leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty (na przykład paracetamol);
  • antybiotyki stosowane miejscowo – polimyksyna i neomycyna, preparaty sterydowe, by uniknąć infekcji;

Leczenie chirurgiczne

W szczególnie zaawansowanych lub zaniedbanych przypadkach najskuteczniejszą metodą leczenia wrastającego paznokcia jest operacja chirurgiczna. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu wrastającej części paznokcia wraz z macierzą. Zabieg jest skuteczny i w 98% przypadkach przywraca paznokciowi prawidłowy tor wzrastania. Gdy paznokieć jest mocno zniszczony (zgrubienia, pofałdowania), lekarz decyduje się na przeprowadzenie zabiegu, który polega na całkowitym zerwaniu paznokcia.

Jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Pamiętaj o prawidłowym obcinaniu paznokci w linii prostej. Nie przycinaj paznokci zbyt krótko, noś wygodne, luźne obuwie.

Podsumowując, wrastający paznokieć to bolesny problem wielu osób. Możesz samodzielnie próbować nadać odpowiedni kształt paznokciom, jednak gdy to nie przyniesie rezultatów, konieczna może być wizyta u lekarza i zerwanie paznokcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here