Złamania kości są najczęstszym objawem osteoporozy, gdyż jest ona chorobą układu kostnego człowieka. Mogą one wystąpić już po niewielkim urazie, ponieważ naruszony chorobą szkielet jest bardzo wrażliwy. Najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą także wystąpić w wielu innych miejscach. To zmniejszona mineralność kości i zaburzenie jej struktury prowadzi do zwiększonej podatności na uszkodzenia. Osteoporoza może wystąpić u osób w każdym wieku, jednak najczęściej atakuje osoby starsze, ponieważ ich układy kostne nie są już w tak dobrym stanie, jak układ kostny młodego człowieka.
Rodzaje osteoporozy
Choroba ta dzieli się na pierwotną i wtórną. Osteoporoza pierwotna, to taka, która występuje wraz z wiekiem, kiedy to kości zaczynają się starzeć. Zaczyna występować ona u kobiet po menopauzie oraz u starzejących się mężczyzn. Jej przyczyną często jest zła dieta, uboga w witaminy, które są budulcem kości, palenie wyrobów tytoniowych oraz nadużywanie alkoholu, a także zbyt mała aktywność fizyczna. Wtórna odmiana osteoporozy jest rzadziej występującą. Najczęstszym jej powodem są przebyte choroby takie jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca oraz przyjmowanie niektórych leków, które sprzyjają osłabianiu kości.
Osteoporoza – objawy
Najwcześniejsze stadia osteoporozy przebiegają bezobjawowo, dlatego duża część chorujących dowiaduje się o chorobie dopiero kiedy dojdzie już do złamania. Najczęstszymi są złamania kręgów, które często przebiegają w ukryciu, stopniowo doprowadzając do obniżenia wzrostu i garbienia się oraz problemów z poruszaniem. Często dochodzi również do złamania trzonów kręgów, które powodują przewlekły ból kręgosłupa, traktowany zwykle jako zwyczajny objaw starości i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Także złamania kości długich są bardzo charakterystyczne dla tej chorobowych. Do najczęstszych należą złamanie kości przedramienia w nadgarstku, a także złamanie szyjki kości udowej. Oba rodzaje złamań są bardzo bolesne. Mogą również wystąpić wcześniejsze objawy, ale nie każdy kojarzy je z osteoporozą. Dlatego jeśli zauważysz u siebie cofające się dziąsła, osłabioną siłę chwytu oraz słabe i łamliwe paznokcie, warto zbadać się pod kątem zmian osteoporotycznych.
Co sprzyja osteoporozie?
Największym czynnikiem sprzyjającym tej chorobie jest wiek. Proces tworzenia się struktury kości, w uproszczeniu, to rozkładanie starej tkanki kostnej oraz wytwarzanie nowej. Jednak z wiekiem ten proces ulega zmianie. Ciało rozkłada kość zdecydowanie szybciej, niż jest w stanie ją odbudować. W efekcie kość jest mniej gęsta i bardziej krucha, a co za tym idzie bardziej podatna na złamanie. Kolejnym z czynników jest menopauza, która powoduje u kobiet zmiany hormonalne. Powodują one jeszcze mniejszą możliwości do odbudowania się struktury kości. Dlatego osteoporoza częściej atakuje kobiety.
Jak ją leczyć?
Głównym celem, na który skierowane jest leczenie osteoporozy, to wyeliminowanie złamań oraz powikłań wraz z nimi występujących. Po wcześniejszym rozpoznaniu choroby najważniejszymi czynnikami są zmiana stylu życia oraz odpowiednia farmakoterapia. Zmiana tych czynników może wyeliminować możliwość złamania. Podczas leczenia warto więc być pod stałą opieką lekarza i skrupulatnie zastosowywać się do jego zaleceń. Niestety osteoporoza wymaga wieloletniego leczenia oraz zmiany nawyków na stałe. Poprawa nastąpi tylko wtedy, kiedy połączymy te dwa zabiegi. Nie ma leku, który całkowicie wyeliminowałby tę chorobę, ale zmiana stylu życia i leczenie zminimalizują skutecznie jej skutki. W trakcie leczenia należy spożywać wapno oraz witaminę D, a także odpowiednio ćwiczyć.
Osteoporoza – leki i suplementy
W leczeniu osteoporozy bardzo ważna jest suplementacja wapnia i witaminy D. Niestety uzyskiwanie ich tylko z odpowiedniego odżywiania nie wystarczy i konieczne będzie przyjmowanie specjalnych preparatów z ich składem. Witaminę D suplementuje się w okresie zmniejszonego nasłonecznienia. W okresie letnim i wiosennym preparat można odstawić. Inne składniki odżywcze, które sprzyjają zdrowym kościom to białko, magnez, witamina K oraz cynk. W leczeniu farmakologicznym stosuje się różne grupy leków. Jedne zmniejszają utratę kości, inne zwiększają jej odbudowę. Leki te mają na celu zmniejszenie ryzyka złamań kości. Są dobierane pod wieloma czynnikami odpowiednio dla danego pacjenta i posiadają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu złamaniom. Często podczas leczenia dochodzi do stosowania kilku leków, jeden po drugim. Zwiększa to jego skuteczność.