Witmina D
Photo by pixel2013/ Pixabay

Witamina D jest kluczowa dla naszego organizmu. Pełni ona bardzo dużo ważnych funkcji, które umożliwiają prawidłowe działanie organizmu. Witamina D jest zupełnie inna niż większość witamin. Jest to hormon wytwarzany z cholesterolu, gdy skóra jest wystawiona na słońce.

Witamina D występuje w takich produktach, jak tłuste ryby i nabiał. Jednak pozyskanie optymalnych dawek słonecznej witaminy z żywności jest bardzo trudne. Dlatego zalecana jest suplementacja witaminy D w ilości ok. 400–800 IU na dobę. Chociaż niektórzy lekarzy przekonują, że organizm ludzki potrzebuje większej dawki.

Niedobór witaminy D występuje u osób w każdej grupie wiekowej. Szacuje się, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi na niedobór witaminy D. Poznaj 8 typowych objawów niedoboru witaminy D.

Witamina D i jej brak – kto jest szczególnie narażony? 

Tryb życia jest jednym z podstawowych czynników, który wpływa na poziom witaminy D. Osoby, które rzadko przebywają na słońcu, stosują kremy z filtrem UV, cierpią z powodu niedoboru słonecznej witaminy.

Duży wpływ na wytwarzanie witaminy D ma karnacja. Im ciemniejsza karnacja, tym synteza jest wolniejsza. Im bliżej równika mieszkasz, tym łatwiej jest produkować witaminę D.

Zdolność do skórnej syntezy witaminy D obniża się wraz z wiekiem. Przyczyną niedoboru może być również otyłość i nadwaga. Osoby, których dieta jest uboga w nabiał i tłuste ryby, też są narażone na niedobór witaminy D.

Witamina D – 8 objawów związanych z niedoborem

Zmęczenie

Wiele stanów chorobowych objawia się ciągłym zmęczeniem i wyczerpaniem fizycznym. Może też wynikać z niedoboru witaminy D.

Badania naukowe potwierdziły, że niski poziom witaminy D powoduje zmęczenie, które negatywnie wpływa na jakość życia. Uzupełnienie niedoboru witaminy D pomaga pozbyć się zmęczenia i bólu głowy.

zmęczenie
Photo by Victoria_Borodinova/ Pixabay

Bóle kości i pleców

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia kości. Sprawia, że wapń jest prawidłowo wchłaniany w organizmie. Ból kości i pleców może więc być jednym z objawów niedoboru witaminy D. Badania amerykańskich naukowców wykazały związek między niedoborem a przewlekłym bólem krzyża, stawów i pleców.

Bóle mięśni

Naukowcy udowodnili, że niedobór witaminy D powoduje nie tylko bóle kości, lecz także bóle mięśni u dorosłych i dzieci. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów witaminy D w dużych dawkach zmniejsza bóle mięśni.

Utrata masy kostnej

Witamina D odgrywa kluczową rolę we wchłanianiu wapnia i metabolizmie kości. Osoby starsze, u których zdiagnozowano utratę masy kostnej, cierpią z powodu niedoboru wapnia i witaminy D. Naukowcy zaobserwowali, że niski poziom witaminy D przyczynia się do zmniejszanie gęstości mineralnej kości u kobiet w okresie menopauzy.

Częste infekcje

Witamina D wspiera pracę układu immunologicznego. Dzięki temu skutecznie zwalcza różne infekcje i wirusy, które wywołują choroby. Gdy zaczyna brakować witaminy D, stajemy się bardziej podatni na infekcje. Naukowcy potwierdzili, że choroby dróg oddechowych mają związek z niskim poziomem witaminy D w organizmie.

Liczne badania wykazały, że przyjmowanie suplementów witaminy D w dawce do 4000 IU dziennie może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Depresja

Wahania nastroju, stany lękowe, przygnębienie, depresja też mogą świadczyć o niedoborze witaminy D. Naukowcy przekonują, że istnieje bezpośredni związek między niedoborem tej substancji a depresją. Szczególnie dotyczy to seniorów.

depresja
Photo by RyanMcGuire/ Pixabay

Powolne gojenie ran

Zaburzenia gojenia ran po zabiegach i urazach mogą być jednym z objawów niedoboru witaminy D w organizmie. Naukowcy zauważyli, że witamina D zwiększa produkcję związków niezbędnych do tworzenia się nowej skóry w procesie gojenia ran. Jedno z badań wykazało związek między niedoborem witaminy D a powolniejszym gojeniem ran po zabiegach stomatologicznych.

Wypadanie włosów

Wiele różnych czynników może powodować wypadanie włosów – stres, niezdrowe nawyki żywieniowe, bezsenność. Niedobór witaminy D też może być jedną z przyczyn utraty włosów u kobiet. Niski poziom witaminy D ma związek z łysieniem plackowatym i może zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy D, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań. Jeżeli niedobór się potwierdzi, wypisze Ci preparaty, które wyrównają braki w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here