Kiedy szukamy idealnego środka do pielęgnacji twarzy, na pewno nie mamy na myśli minerałów czy złóż, pochodzących z głębi ziemi. Jednak glinki, które pozyskuje się z dna zbiorników wodnych, gleby i z popiołu wulkanicznego, mają niesamowite właściwości pielęgnacyjne. Dlatego lecznicze właściwości glinek zostały dostrzeżone już przez naszych przodków. Obecnie glinka jest składnikiem wielu kosmetyków.
Glinka – rodzaje
Istnieją różne rodzaje glinki kosmetycznej, które różnią się pod względem zawartych w nich składników. Glinka oczyszcza, ujędrnia i wygładza cerę oraz absorbuje nadmiar sebum. Różne rodzaje glinek można dopasować do potrzeb innych typów cery. Rozróżnia się kilka rodzajów/barw glinek. Poznaj 7 najpopularniejszych.
Glinka bentonitowa
Glinka bentonitowa otrzymywana jest z wiekowego popiołu wulkanicznego, wydobywanego z głębi ziemi. Nazwa pochodzi od złóż bentonitu, które znajdują się w stanie Wyoming (USA). Często jest dodawana do mydeł do golenia, gdyż ułatwia poślizg maszynki. Tym samym chroni skórę przed podrażnieniami i zacięciami. Glinka bentonitowa jest silnym absorbentem – pochłania zanieczyszczenia ze skóry, usuwa nadmiar sebum. Dlatego maseczki z glinki bentonitowej polecane są osobom borykającym się z cerą tłustą i trądzikową.
Brazylijska glinka (czerwona, żółta, różowa, fioletowa)
Glinka brazylijska to rodzaj glinki kaolinowej o różnych barwach. Za barwę glinki odpowiada kompozycja minerałów, występujących w glebie w różnych stanach w Brazylii. Brazylijska glinka po pierwsze usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum z powierzchni skóry. Po drugie sprawia, że skóra staje się elastyczna i jędrna. Poprawia krążenie w skórze, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Zmniejsza wydzielanie sebum. Maseczka z glinki brazylijskiej nadaje się do wszystkich rodzajów skóry.
Francuska glinka zielona
Glinka zielona wydobywana jest ze skał krzemionkowo-aluminiowych na teranie Francji. Jest bogatym źródłem różnych minerałów, w tym też żelaza, któremu zawdzięcza swój kolor. Może się pochwalić silnym działaniem absorbującym. Pochłania z powierzchni skóry nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Poprawia krążenie w skórze oraz zwiększa jej elastyczność.
Maseczka z glinki zielonej zwęża pory, usuwa zrogowaciały naskórek. Pomaga w pozbyciu się wyprysków i zaczerwienień. Nadaje się do cery mieszanej, tłustej, oraz gdy zmagamy się z trądzikiem. Jeżeli masz cerę suchą czy wrażliwą, to glinkę zieloną należy stosować raz w tygodniu. Gdyż pochłania nie tylko zanieczyszczenia, lecz także wilgoć ze skóry.
Zielona glinka zeolitowa
Zeolity to grupa minerałów glinokrzemianowych o porowatej strukturze. Dobrze pochłaniają zanieczyszczenia oraz wilgoć. Dlatego są składnikiem różnych kosmetyków do skóry. Maseczka z glinki zeolitowej pobudza oczyszczanie głębokich warstw skóry. Absorbuje nadmiar łoju i reguluje wydzielanie sebum. Pomaga w leczeniu wyprysków i innych zmian skórnych. Ma działanie regenerujące. Jest idealna dla skóry suchej.
Biała kaolinowa
Glinka biała jest też często nazywana glinką porcelanową\chińską. Zawiera znaczne ilości glinu. Nie rozpuszcza się w wodzie i tłuszczu. Ma delikatną, lekką konsystencję, dlatego jest polecana właścicielkom skóry suchej i wrażliwej.
Maseczka z glinki białej ma działanie oczyszczające. Dobrze ściąga i oczyszcza skórę oraz pochłania nadmiar sebum. Koi i uspokaja wrażliwą, suchą, zmęczoną i delikatną skórę. Złuszcza martwy naskórek, pomaga zwalczać wypryski. Glinka kaolinowa jest składnikiem mydeł, pudrów, cieni do powiek, szminek.
Różowa
Glinka różowa to jedna z odmian glinki kaolinowej. Ma delikatną, lekką konsystencję, dlatego polecana jest do cery suchej i wrażliwej. Swój kolor zawdzięcza zawartym w niej tlenkom żelaza. Usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Złuszcza zrogowaciały naskórek. Przy tym nie powoduje podrażnienia skóry. Najczęściej jest podstawowym składnikiem różnych mydeł.
Glinka morska
Glinka morska ma ciemną zieloną barwę. Zawiera wiele różnych minerałów: wapń, magnez, potas i sód. Wapń odświeża skórę, zatrzymując wilgoć. Sód wpływ na zdrowie i kondycję skóry. Magnez chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Maseczka z glinki morskiej przede wszystkim delikatnie złuszcza i usuwa martwe komórki naskórka oraz sebum. Zapobiega pojawieniu się nowych zmarszczek i wygładza już istniejące. Zmniejsza i oczyszcza pory. Uspokaja podrażnioną skórę, usuwa zaczerwienienia. Ujędrnia i tonizuje skórę, poprawia jej koloryt.
Podsumowanie
Dzięki różnorodności glinek każda kobieta znajdzie odpowiedni produkt dla siebie. Glinki mają wiele cennych właściwości, dlatego warto ich używać. A Ty masz, swoją ulubioną glinkę?